Dzień Kadeta to święto, które ustanowił marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. 21 maja 2021 roku to data rozpoczęcia walk na Górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego, a także rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, Karola Chodkiewicza. Po stronie powstańców śląskich walczyło ponad stu kadetów z korpusów we Lwowie i Modlinie. Kilkunastoletni chłopcy przybyli na pomoc rodakom, którzy walczyli o polski Śląsk. Bili się z Niemcami o Górę św. Anny, pod Gogolinem, Zębowicami i Kędzierzynem.
Wśród poległych kadetów znalazł się Karol Chodkiewicz. Urodzony w 1904 roku, potomek hetmana wielkiego litewskiego Karola Jana Chodkiewicza, po ukończeniu gimnazjum, wstąpił do Krakowskiego Korpusu Kadetów. Karol Chodkiewicz wybrał się na powstanie z grupą rówieśników. Zgłosił się 11 maja do 8. pułku piechoty, gdzie dostał przydział do pracy biurowej. Zbiegł ze sztabu i dołączył do 8. pułku kapitana Franciszka Rataja, który toczył krwawe walki z przeciwnikiem. Szesnastoletni kadet zginął pod Gogolinem 21 maja.
- Dbając o pamięć historyczną polskiego Śląska oraz pamięć najbliższych, mając poczucie obowiązku, którego nie zdejmie z nas nikt z żyjących, biorąc na swe barki cały ciężar organizacyjno-finansowy, w imieniu rodzin poległych kadetów, zapraszamy na organizowane 19 maja ogólnopolskie święto Dnia Kadeta „Szlakiem Orląt Opolskich - kadetów poległych i walczących o polskość ziemi opolskiej podczas powstań śląskich" - informuje Mieczysław Wiesław Zygmunt Kuleszyński, przedstawiciel najbliższej rodziny rodu Chodkiewiczów i prezes Fundacji Orląt Opolskich.
Tegoroczne obchody rozpoczną się w Gogolinie 19 maja o godz. 9 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji poległych kadetów upamiętni najmłodszych żołnierzy II RP biorących udział w powstaniach śląskich. Co ciekawe, msze są zamawiane nieprzerwanie od 1921 roku przez rodzinę poległego szesnastoletniego kadeta Karola Chodkiewicza.
Następnie o godz. 11 odbędzie się apel poległych przy niedokończonym pomniku kadetów.
"Przy okazji będziemy po raz kolejny apelować do mieszkańców, władz miasta, powiatu, województwa i kraju o znalezienie drogi prowadzącej do porozumienia w sprawie dokończenia gogolińskiego pomnika Orląt Opolskich – Kadetów Poległych podczas Powstań Śląskich. W uroczystościach udział weźmie młodzież, ich dzisiejsi rówieśnicy, by swą obecnością dać świadectwo determinacji oraz konieczności rozwiązania bolesnego problemu, niemożności dokończenia budowy pomnika, miejsca pamięci poległych za polski Śląsk Opolski. Budowy, wstrzymanej w 1990 r. decyzją radnych mniejszości niemieckiej z gminy Gogolin. Do tego czasu na Opolszczyźnie postawiono pół tysiąca pomników i krzyży niemieckich i nikt nie zaprotestował" - napisał Mieczysław Kuleszyński.
Wydarzenie zakończy się w samo południe uroczystością pod pomnikiem Czynu Powstańczego, gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze ku pamięci bojowników o polskość tych ziem.
Napisz komentarz
Komentarze