Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944 otrzymało informację od przyjaciela stowarzyszenia, że zauważył tam coś dziwnego, przypominającego element samolotu. Zdjęcia, które przysłał, potwierdziły jego przypuszczenia.
Będąc na miejscu stwierdziliśmy, że to niemiecki podwieszany zapasowy zbiornik paliwa. Zbiorniki takie były montowane pod kadłubem Bf 109 oraz pod skrzydłami Ju 87 Stuka, przedłużając ich zasięg lotu. Ten konkretny egzemplarz przybył po wojnie w nasze strony z okolic Rybnika. Według byłego właściciela służył wcześniej po przeróbce jako przyczepka motocyklowa. Po motorowej przygodzie przeleżał wiele lat w szopie, aż nadszedł czas, że stał się częścią huśtawki dziecięcej. Dodano wtedy kierownicę, deskę rozdzielczą oraz krzesełko.
Historia niejednokrotnie zatacza niesamowite koło. Projektantom i producentom tego wojennego ekwipunku nigdy by nie przyszło do głowy, że typowo militarny przedmiot stanie się kiedyś zabawką, wywołującą na dziecięcych buziach uśmiech i zadowolenie. Dzisiaj zbiornik ten można oglądać w Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944 w schronie przeciwlotniczym typu Salzgitter przy ulicy Zwycięstwa 3 na osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Huśtawka została rozebrana ze względów bezpieczeństwa z uwagi na uszkodzenia. Chcemy to podkreślić, aby ktoś nie pomyślał, że pozbawiliśmy dzieci ich ulubionej zabawy - czytamy na facebookowym profilu blachowiańskiego muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze