Reklama
środa, 4 grudnia 2024 09:33
Reklama
Reklama
Reklama

Pochody pierwszomajowe. Tak świętowaliśmy przed laty. ZDJĘCIA

W czasach Polski Ludowej święto ludzi pracy kojarzyło się przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi. Dla jednych był to przykry obowiązek, dla innych dzień radości i zabawy.
Pochody pierwszomajowe. Tak świętowaliśmy przed laty. ZDJĘCIA

Autor: Bogusław Rogowski

Od ponad 130 lat lat manifestacje organizowane są dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, przypadającego 1 maja na pamiątkę spacyfikowanego przez policję strajku w Chicago z 1886 roku. W czasie zaborów i w okresie międzywojennym w naszym kraju organizowały je ugrupowania socjalistyczne, głównie PPS.

W PRL-u 1 Maja stał się świętem państwowym w 1950 roku, a pochód jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno-społeczno-kulturalnym. Niemal w każdej miejscowości organizowano wiece i przemarsze, podczas których prezentowały się m.in. szkoły, zakłady pracy, różne instytucje i przede wszystkim aktywiści partyjni. Nie inaczej było w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie trasa przemarszu wiodła ulicami miasta. Barwny tłum zawsze defilował przed trybuną honorową, na której stali lokalni dygnitarze partyjni. Społeczeństwo było odpowiednio wcześniej przygotowywane do tego „wydarzenia”, aby jak najlepiej się zaprezentować. Trwające kilka godzin widowisko kończyło się najczęściej piknikiem z występami artystycznymi. Było wesołe miasteczko, stragany z towarami często deficytowymi, rozgrywki sportowe

„1 Maja pełnił funkcję swoistych „imienin” międzynarodowego komunizmu – wspólnego święta wszystkich państw odwołujących się do marksizmu-leninizmu, całej światowej klasy pracującej” – pisał historyk Tomasz Leszkowicz. „Miał upamiętniać ważne wydarzenia w historii ruchu robotniczego, być swoistym wyznacznikiem komunistycznego „roku liturgicznego” – w PRL było to drugie najważniejsze święto państwowe obok Święta Odrodzenia (22 lipca), upamiętniającego narodziny Polski Ludowej”.

Po upadku komunizmu pochód pierwszomajowy stracił na znaczeniu, choć w większych miastach ugrupowania lewicowe, w skromniejszej formie, kultywują jego tradycje.

Dzięki fotografiom Bogusława Rogowskiego z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku możemy sobie przypomnieć, jak wyglądały pochody w naszym mieście.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bambino 01.05.2024 23:29
Pod neonem-Metalchem stała budka w której można było kupić najsmaczniejsze lody na świecie !

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Artykuł ocenia ten Woodstock pobieżnie. Autor tam nie był.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 04:42Źródło komentarza: Przystanek Żary '99Autor komentarza: z Polski polskiejTreść komentarza: Czemu nie po polsku? Czy to w szkole dwujęzycznej? Goście ze wschodu mówią po swojemu, kiermasz po niemiecku. SmutneData dodania komentarza: 3.12.2024, 23:41Źródło komentarza: Weihnachtsmarkt, czyli Kiermasz Bożonarodzeniowy w Reńskiej Wsi już w sobotęAutor komentarza: JejuTreść komentarza: nie, na kampanię kotłowni.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 23:41Źródło komentarza: Znalazłeś taką ulotkę za wycieraczką samochodu? Nie daj się nabrać, to próba oszustwa!Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Długi to on dopiero jest podczas wakacji gdy ma wagony z / do Ustki. Miałem okazję przejść go całego podczas powrotu z wakacji. Ma się wrażenie że się idzie i końca nie ma :DData dodania komentarza: 3.12.2024, 23:33Źródło komentarza: Najdłuższy pociąg pospieszny w Polsce wjechał na stację w Kędzierzynie-Koźlu. FILMAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Mam nadzieję że to prywatna inicjatywa prywatnego przedsiębiorcy bo czym że ta firemka się zasłużyłaData dodania komentarza: 3.12.2024, 19:54Źródło komentarza: Koziołek z aparatem fotograficznym. Symbol nadchodzącego jubileuszu „Cewe”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JózefTreść komentarza: To jest zbiórka na kampanie PiS?Data dodania komentarza: 3.12.2024, 19:23Źródło komentarza: Znalazłeś taką ulotkę za wycieraczką samochodu? Nie daj się nabrać, to próba oszustwa!
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna