Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 13:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W akcji policjanci z Kędzierzyna-Koźla. Zatrzymano 20 poszukiwanych osób

To była duża, ogólnopolska akcja policji wymierzona w osoby ukrywające się przed organami ścigania. Wzięli w niej udział też funkcjonariusze z Kędzierzyna-Koźla.
  • Źródło: Policja Opolska
W akcji policjanci z Kędzierzyna-Koźla. Zatrzymano 20 poszukiwanych osób

Źródło: KWP Opole

Komenda Główna Policji w dniach 13 i 14 lutego zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury.

Reklama

W wyniku dwudniowych działań na terenie województwa opolskiego zatrzymano 20 osób poszukiwanych, w tym trzech obcokrajowców. Wśród nich są podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw, ale również skazani na kary pozbawienia wolności.

Działania prowadzone były w ścisłej koordynacji z Komendą Główną Straży Granicznej, której jednostki terenowe były bezpośrednio włączone w to przedsięwzięcie. Jednym z celów akcji było bowiem sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. Wynikiem tego elementu akcji było ujawnienie dwóch osób nielegalnie przebywających w Polsce. Zostały one przekazane Straży Granicznej.

Funkcjonariusze wydziału poszukiwań i identyfikacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wraz z policjantami z Kędzierzyna-Koźla ustalili miejsce pobytu i zatrzymali obywatela Gruzji. Mężczyzna poszukiwany był tzw. „czerwoną notą Interpolu” w związku z przemytem alkoholu oraz papierosów. To globalny list gończy za najbardziej poszukiwanymi przestępcami na świecie.

Przygotowanie akcji zajęło policjantom kilka tygodni. W tym czasie, przy pełnej współpracy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wyselekcjonowano osoby z baz danych, które przebywają w kraju. Następnie ustalono miejsca przebywanie wielu z nich. Oprócz tego sprawdzeniom podlegały miejsca grupowania się obcokrajowców, gdzie w trakcie legitymowań natrafiono na osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.

List gończy to najwyższa forma poszukiwań, która wydawana jest wtedy gdy wszystkie inne okazały się nieskuteczne. Wydawany jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia raz tych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności, celem przymusowego doprowadzenia do zakładu karnego. Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Zaś zarządzenia sądu lub prokuratora w celu ustalenia miejsca pobytu ukierunkowane są na ustalenie miejsca pobytu osób, których obecność jest niezbędna do dalszych czynności procesowych.

W 2024 roku działania polskiej policji doprowadziły do zakończenia poszukiwań listem gończym wobec 25 207 osób, zrealizowania 72 692 nakazów doprowadzenia oraz 85 017 poszukiwań prowadzonych na podstawie zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu. Działania poszukiwawcze stanowią istotny element codziennej służby kryminalnej. Niejednokrotnie wymagają włączenia znacznych sił i środków w zlokalizowanie niebezpiecznych przestępców. Ścisła współpraca komórek i jednostek organizacyjnych policji, wykorzystanie najnowszych technologii oraz zaawansowanych metod pracy operacyjnej pozwala na skuteczne lokalizowanie ukrywających się przestępców. Ta akcja to początek cyklicznych działań służb, których celem nadrzędnym jest dbałość o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Żaden przestępca nie może czuć się w Polsce nieuchwytny. Cudzoziemcy przybywający do RP i chcący prowadzić tu działalność przestępczą, a w szczególności w formie zorganizowanych grup przestępczych, będą pod czujnym okiem polskich służb.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlak z Targowej 19.02.2025 23:51
20 poszukiwanych ale chyba nie meneli i płotek którzy nie stawili się do odbycia kary za przeklinanie jak w jednym z odcinków policjanci z sąsiedztwa.. ? Bo nie ma się czym chwalić .. Wszystko dla statystyki.

Koźlanin 19.02.2025 16:03
Czyżby krytyka policji poskutkowała i wzięli się do roboty ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lolTreść komentarza: nie istniejący kocur koło nie istniejącego intermarche super historiaData dodania komentarza: 2.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Czym był „Schwarzer Kater”, czyli „Czarny Kocur” na kozielskim os. ZachódAutor komentarza: sierota po PiSTreść komentarza: Stare dziady będące sprawcami i świadkami upadku żeglugi debatują o jej przyszłości, idźcie już na emeryturę!!!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:26Źródło komentarza: Konferencja o innowacjach i technologiach przyszłości w "Żegludze". ZDJĘCIAAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Przecież to sytuacja wyjątkowa.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Przystanek u Franka.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Jakby chciał skoczyć to nie czekałby na przyjazd służb 🤣😂🤣Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:05Źródło komentarza: Mężczyzna chciał skoczyć do Odry z mostu w Koźlu. Akcja ratunkowa na SzkwaleAutor komentarza: annaTreść komentarza: Super pomysł spróbowałabym zapieksa z kurakiem lub tortillęData dodania komentarza: 2.04.2025, 07:49Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna