Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 04:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gigantyczny transport z basenu portowego w Azotach. ZDJĘCIA

W Elektrowni Rybnik powstaje największy w Polsce blok gazowo-parowy. Potężne elementy do jego budowy przypłynęły Odrą ze Szczecina do Kędzierzyna-Koźla, a stąd wyruszały dalej transportem drogowym.
Gigantyczny transport z basenu portowego w Azotach. ZDJĘCIA
Załadunek turbiny gazowej dla Elektrowni Rybnik

Źródło: Grupa Azoty Kędzierzyn

Ze względu na ogromne rozmiary maszyn i elementów do budowy nowego bloku gazowego ich transport wyłącznie drogą lądową był wykluczony. Zdecydowano więc skorzystać z żeglugi śródlądowej. Barki ze szczecińskiego portu płynęły Odrą, a następnie poprzez Kanał Gliwicki i Kanał Kędzierzyński, dotarły do basenu portowego na terenie zakładów azotowych. Tam cały transport został rozładowany, zmagazynowany, a następnie na olbrzymich platformach kołowych wyruszył do Rybnika.

Reklama

Zanim barki popłynęły trzeba było sprawdzić, czy Kanał Kędzierzyński nadaje się do żeglugi. Przypomnijmy, że w październiku 2017 roku Grupa Azoty wykonała próbny spływ barki z 250 ton nawozów na pokładzie z portu w Azotach do Polic. Jednak od tego czasu kanał nie był używany.

- Wykonaliśmy badanie, sondowanie i badanie batymetryczne tego kanału i okazało się, że te optymalne głębokości, jakie są wymagane do zanurzenia barek z tymi ładunkami ciężkimi, są jak najbardziej osiągalne i nawet nie musieliśmy tutaj nic robić. Kanał dalej jest w dobrym stanie i transport śródlądowy mógł zostać zrealizowany - przyznał Monika Foryś, wiceprezes zarządu firmy Best Logistics Sp. z o.o.

Właśnie o wykorzystaniu żeglugi śródlądowej, logistyce i współpracy kilku podmiotów w transporcie elementów do budowy bloku gazowego mówili przedstawiciele firm: Grupa Azoty Kędzierzyn, Best Logistics oraz Schenker podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie spółki 18 lutego.

- Wiele razy mówiło się o tym, że Kędzierzyn-Koźle jest świetnym miejscem na mapie, że łączy wiele dróg, kolejowe, rzeczne. Mamy bliskość dróg szybkiego ruchu, w związku z czym jesteśmy atrakcyjnym miejscem z perspektywy logistycznej. Nie tylko chemią Kędzierzyn-Koźle słynie, ale przez wiele lat był również istotnym węzłem kolejowym na mapie Polski - mówiła Agnieszka Kurpińska, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn. - W tej chwili mamy zupełnie inne przedsięwzięcie w trakcie realizacji. Bardzo się cieszymy z zainteresowania naszym portem rzecznym na terenie Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Tutaj muszę powiedzieć, że zaangażowanie i determinacja pani Moniki Foryś z firmy Best Logistics pokazało, że jeśli się chce znaleźć rozwiązanie, to się znajdzie. Ja z logistyką przez wiele lat miałam dużo wspólnego i cały czas mam, niemniej jednak gabaryty na Odrze trochę wydawały mi się szalonym pomysłem. Ale w połączeniu profesjonalistów, którzy lata pracują w tej branży, jako efekt tego współdziałania jest właśnie to przedsięwzięcie, czyli transport elementów bloku gazowego elektrowni przez port w Grupie Azoty Kędzierzyn do Rybnika.

Warto dodać, że niedawno zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę, zgodnie z którą kierunkowo przyjęta została koncepcja integracji obszarów logistyki w ramach całej grupy kapitałowej. W kolejnych krokach, dedykowany zespół będzie pracować nad docelowym modelem integracji. Wśród aktywów logistycznych Grupy Azoty znajdują się m.in. spółka kolejowa Koltar, porty w Gdańsku, Gdyni, Policach i Kędzierzynie-Koźlu, a także rozbudowana infrastruktura logistyczna (bocznice kolejowe) poszczególnych spółek z grupy kapitałowej oraz terminal przeładunkowy Siarkopol.

Grupa Azoty Kędzierzyn, poza basenem portowym wraz z nabrzeżem, dysponuje także utwardzonymi placami składowymi o powierzchni około półtorej hektara, magazynami o łącznej powierzchni kiltu tysięcy metrów, parkingami dla samochodów ciężarowych oraz osobowych o łącznej powierzchni około 5 hektarów. Do tego 33 km dróg o szerokości 7 metrów i nawierzchni bitumicznej. Sieć dróg zakładowych jest bezpośrednio połączona z drogą wojewódzką nr 408, która zapewnia dostęp do sieci autostrad, w tym poprzez bramę o szerokości 13 m, umożliwiającą bezpośredni wyjazd transportów ponadnormatywnych z zakładu na drogę wojewódzką. Zakład posiada także bocznicą kolejową o łącznej długości torów 69 km, której operatorem jest spółka Grupa Azoty Kotlar. To sprawia, że ZAK, jak i miasto Kędzierzyn-Koźle, dzięki swojemu położeniu oraz rozwiniętej infrastrukturze, jest ważnym punktem logistycznym w tej części Polski.

- Widzimy, jakie mamy zasoby, chcemy je jeszcze lepiej wykorzystywać. To przedsięwzięcie, o którym mówimy więcej, to jest właśnie jeden z tych elementów wykorzystania tych bogactw, jakie w ramach Grupy Azoty posiadamy - dodała Agnieszka Kurpińska.

Przygotowania takiego projektu zajmują sporo czasu. Transport olbrzymich elementów do Elektrowni Rybnik zaczęto planować już w 2023 roku.

- Wiedzieliśmy, że konieczne jest wykorzystanie transportu śródlądowego, bo przy ładunkach ponadgabarytowych bardzo często nie ma tej alternatywy, czyli my musimy używać transportu śródlądowego i barek, ponieważ nie byłoby możliwości w ogóle transportu. Patrząc na lokalizację elektrowni, wiedzieliśmy, że Kędzierzyn może być tym dobrym punktem, gdzie po prostu ograniczamy do minimum ten odcinek dla transportu drogowego. No i tak się zaczęliśmy interesować tą lokalizacją, wykonaliśmy w 2023 roku wizję lokalną i okazało się, że ta wstępna ocena jest bardzo pozytywna - wspominała Monika Foryś.

Trudnym problemem do rozwiązania zdawał się być nieczynny wiadukt kolejowy nad drogą wojewódzką nr 408 w Goszycach. Jednak jesienią ubiegłego roku Kopalnia Piasku „Kotlarnia” SA rozebrała obiekt. Trzeba też było poczynić pewne prace na terenie samej kędzierzyńskiej spółki, aby platformy kołowe mogły poruszać się po zakładzie.

- Potencjał Odrzańskiej Drogi Wodnej, w tym jak się okazało dobry stan Kanału Kędzierzyńskiego, atrakcyjne położenie na mapie kędzierzyńskich zakładów połączone z infrastrukturą, jaką dysponują, okazały się „gamechangerem” w zakresie realizacji specjalistycznych usług logistycznych, otwierając okno dla dostaw na kierunki południowe. Na pewno to nie jest nasz ostatni wspólny projekt, będziemy korzystać z tego potencjału i otwartości na współpracę - deklarował Tomasz Kwapis, szef działu Global Projects & Industry Solutions Polska w DB Schenker.

Również we wtorek z portu w Azotach wyruszyła w dalszą drogę transportem samochodowym olbrzymia turbina gazowa. Główny element budowanego bloku dotrze do Rybnika w nocy 20 lutego 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlanin 19.02.2025 16:03
A co dalej z portem w Koźlu ?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KucharTreść komentarza: seksualizacja w społeczeństwie za sprawą wyznawców pislamu postępuje.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:28Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: członkowie PiS i Klubu GP upamiętnili 20. rocznicę śmierci Jana Pawła IIAutor komentarza: GeosTreść komentarza: No tłumy przyszły.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:25Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: członkowie PiS i Klubu GP upamiętnili 20. rocznicę śmierci Jana Pawła IIAutor komentarza: LLLTreść komentarza: kapusta - głowa pusta...Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: członkowie PiS i Klubu GP upamiętnili 20. rocznicę śmierci Jana Pawła IIAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Wladza ludowa rzadzi dalej w K-K. Nic sie tu nie zmienilo.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:02Źródło komentarza: 80 lat temu władza ludowa przybyła na ziemię kozielskąAutor komentarza: krysiaTreść komentarza: "Czerwoną strzałą"jechałam we Włoszech 300km/hData dodania komentarza: 3.04.2025, 17:48Źródło komentarza: "Czerwoną strzałą" przez Kędzierzyn-Koźle do Krakowa i w SudetyAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Ludzie ... Otwórzcie oczy... Wystarczy zobaczyć co dzieje się dookoła Nas. Coraz więcej pustych lokali po likwidacji sklepów. Podobnie z zakładami pracy. Trudności z produkcją lub sprzedażą. Nowych miejsc pracy coraz mniej lub ich nie ma. Także zapomina się o ludziach z niepełnosprawnościami. Oprócz psychicznych bo tych się chętniej zatrudnia i wykorzystuje jak ostatnio chwalono się iż posprzątali park Lotników.. Już nie wspomnę że też ktoś na tym zarobił. Wracając do tematu to dzieje się źle ale najgorzej że nie widzą tego władze lokalne i tzw. doradcy zawodowi którzy nie mają pojęcia o czym bredzą wmawiając ludziom iż jest dobrobyt a praca leży na ulicy. Tylko durnie w to wierzą. W końcu dlaczego wyludnia się to upadające miasto ? Na pewno nie przez dobrobyt którego tu nie ma.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:55Źródło komentarza: Kędzierzyńsko-Kozielskie Forum Edukacyjno-Gospodarcze. ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna