- Własne „M” to obok pracy podstawowy czynnik przy wyborze miejsca zamieszkania. Jakie rozwiązania dla młodych w tej kwestii ma obecnie gmina i czy planuje coś nowego w najbliższym czasie?
- Strefa inwestycyjna Kędzierzyna-Koźla rośnie w siłę. Na terenie Pola Południowego powstały olbrzymie hale produkcyjne firm EMKA i Eko-Okna. Do budowy swojego zakładu przymierza się koreański Foosung. To oznacza, że w najbliższych tygodniach w naszym mieście przybędzie kilkaset, o ile nie kilka tysięcy miejsc pracy. Jestem głęboko przekonana, że będzie to ogromny impuls rozwojowy, który wpłynie na wzrost liczby mieszkańców.
Pracownicy, którzy będą chcieli związać się z naszym miastem na stałe, będą potrzebowali mieszkań. Jesteśmy tego świadomi, dlatego od kilku lat podejmujemy wiele działań, które odpowiadają na to zapotrzebowanie. Jako gmina zaangażowaliśmy się w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, uruchomiliśmy program „Mieszkania za remont”, odświeżamy pustostany i jesteśmy otwarci na współpracę z branżą deweloperską.
- Na jakim etapie jest obecnie planowana budowa nowych bloków, które mają powstać w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej?
- W ramach tego przedsięwzięcia w naszym mieście ma powstać 228 nowych lokali. Będzie to pięć budynków przy ul. Jasnej (184 mieszkania) i jeden blok przy ul. Karpackiej (44 mieszkania). SIM posiada już pozwolenia budowlane na wszystkie budynki.
W pierwszej kolejności budowany ma być jeden budynek przy ul. Jasnej, gdzie zaplanowano 32 mieszkania. Będą one oddane pod klucz, to znaczy z białym montażem i podstawowym wyposażeniem. Teren wokół bloku uzbrojony zostanie we wszystkie niezbędne sieci, powstanie tam również parking.
Obecnie trwa montaż finansowy przygotowywany przez SIM, który pozwoli ruszyć z budową wspomnianego budynku przy ul. Jasnej. Jego koszt może wynieść około 13 mln zł, a gotowy ma być w 2027 roku.
- Czy miasto będzie kontynuowało program „Mieszkanie za remont”? Ile takich lokali trafiło do mieszkańców w ostatnich latach? Ile jeszcze mieszkań do remontu jest w zasobach gminy?
- Program „Mieszkanie za remont”, który uruchomiliśmy w 2020 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Pustostany, które znajdowały się w naszych zasobach, trafiły do osób, które marzyły o własnym „M”. Jedynymi warunkami z naszej strony są deklaracja remontu lokalu oraz spełnienie wszystkich kryteriów, w tym dochodowych, określonych uchwałą rady miasta. W przypadku tego programu wszyscy są wygranymi. My uwalniamy puste mieszkania, a młode rodziny zyskują wyczekiwany własny kąt.
Do dziś, od uruchomienia programu, przeprowadziliśmy 12 naborów. Łącznie, jako lokale do remontu, wskazaliśmy około 170 adresów. Były to różne mieszkania, zlokalizowane na terenie całego miasta, od jedno- do nawet 4-pokojowych. W ramach prowadzonych postępowań dokonaliśmy 118 wskazań, po których zawieraliśmy umowy z przyszłymi najemcami. Warto zauważyć, że ponad setka mieszkań przekazanych do remontu to tak jakbyśmy wybudowali aż trzy tego typu budynki, które planowane są przez SIM przy ul. Jasnej.
Obecnie przygotowujemy kolejny nabór, który niebawem zostanie ogłoszony.
- Dobrym prognostykiem są też inwestycje deweloperów w kilku punktach Kędzierzyna-Koźla. Powstają bloki i domki jednorodzinne. Czy gmina ma tereny, którymi jest lub byłaby zainteresowana branża budowlana?
- To, że Kędzierzyn-Koźle ma ogromny potencjał rozwojowy, dostrzegł także rynek. Inwestycje deweloperów to odpowiedź na rosnące zapotrzebowania na mieszkania. Szczególnie cieszy mnie przebudowa dawnych koszar na terenie Koźla. Opuszczone i zdewastowane budynki dostaną nowe życie, a teren, który do tej pory raczej był powodem do wstydu - wypięknieje. Przyglądam się także innym inwestycjom prowadzonym w różnych częściach miasta. Wiele w tym zakresie dzieje się m.in. w Cisowej czy na osiedlu Piastów.
Realizowane są również indywidualne inwestycje. Obserwujemy wzrost liczby nowych domów jednorodzinnych. Nasze osiedla powiększają się, a my wciąż mamy jeszcze grunty przeznaczone pod tego typu zabudowę. Przykładem są Sławięcice czy Lenartowice.
Ze strony władz miasta deklaruję pomoc przy tego typu przedsięwzięciach. Rozwój mieszkalnictwa, w perspektywie dynamicznie przybywających nowych miejsc pracy na Polu Południowym, to szczególnie ważne zadanie.
Napisz komentarz
Komentarze