Początki polskich zakładów azotowych w Kędzierzynie sięgają grudnia 1948 roku, gdy w ówczesnym ministerstwie przemysłu i handlu zapadła decyzja o ich budowie w miejscu częściowo zniszczonej w czasie wojny, a po 1945 roku rozkradzionej, niemieckiej fabryki IG Farben. Do jubileuszu podczas środowej uroczystości odniósł prezes zarządu Grupy Azoty ZAK i wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA.
- 75 lat temu podjęto decyzję o budowie zakładów. Decyzja ta do dziś ma wielki wpływ na nasze życie. Naszych pracowników – obecnych i emerytowanych, społeczności lokalnej Kędzierzyna-Koźla i okolic, mieszkańców Opolszczyzny. Decyzja, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu i całej branży chemicznej - mówił Filip Grzegorczyk. - Dziś jesteśmy tu po to, by uhonorować bohaterów – śmiało można użyć tego określenia – dnia codziennego za to, że dają przykład, zawsze służą pomocą czy poradą. To dzięki takim ludziom zakład wciąż się rozwija i zmienia na lepsze - dodał prezes.
Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i życzeń dla zakładów oraz ich pracowników od zaproszonych gości.
- Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by poprzez wyróżnienie osób odznaczonych przypomnieć, jak ważną role odgrywają zakłady w Kędzierzynie-Koźlu dla naszej gospodarki. Te wszystkie budynki, technologie, inwestycje nie miałyby jednak znaczenia, gdyby nie ludzie, którzy traktują zakłady jako współwłasność, są ich współgospodarzami - mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
- Pragnę podziękować za to, że wkładacie to, co najważniejsze – wasze serce, wasze zaangażowanie – w tworzenie jednego z najważniejszych zakładów w Kędzierzynie-Koźlu, na Opolszczyźnie i w kraju. Jako rolnik niejednokrotnie korzystam z tego, co produkują wasze ręce. Chciałabym podziękować radzie nadzorczej, zarządowi i pracownikom, którzy są ważnym elementem budującym zakład - mówiła Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP.
- Bez was polskie rolnictwo by nie istniało. Życzę nam wszystkim, by ta firma na zawsze pozostała w rękach polskich, przyczyniała się do rozwoju państwa polskiego i dawała wam wszystkim satysfakcję - podkreślał Paweł Kukiz, poseł na Sejm RP.
- Zakłady w Kędzierzynie to ikona, coś, co mi zawsze kojarzy się z tym miastem. Od pewnego czasu również wspaniała drużyna siatkarska. Tego wszystkiego nie byłoby bez państwa. Wybudowaliście potęgę tego zakładu, jego markę przez wiele lat i dzisiaj chcemy wam za to podziękować. Tak jak zakłady są solą tego miasta, tak wy jesteście solą tego miasta i całej Opolszczyzny - przyznał Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.
Złote, srebrne i brązowe „Medale za długoletnią służbę” przyznano łącznie 25 obecnym i byłym pracownikom Grupy Azoty ZAK.
Medal złoty otrzymali: Kazimierz Bodaszewski, Małgorzata Centner, Jacek Fluder, Irena Frencel, Danuta Jagielska, Anna Jamrozik, Gabriela Kosiewicz, Agata Kunicka, Bronisława Łącka-Basista, Aneta Maszerowska, Elżbieta Matuszek, Hanna Minch, Irena Mojza, Ryszard Szarzyński, Małgorzata Tomaś, Helena Wiluś, Teresa Wróbel, Irena Zagórska, Bolesław Żyżło, Ewa Rozmarynowska, Iwona Urban i Bogusław Kozyra.
Medal srebrny otrzymali: Jadwiga Cichoń i Grzegorz Fedyna.
Medal brązowy otrzymał: Łukasz Apostel.
Podczas wydarzenie zaprezentowana została wystawa zdjęć Łukasza Apostela pt. „Industrialne pejzaże”. Na scenie wystąpił zespół z Głubczyckiej Szkoły Chóralnej „Angelus Cantat”. Odbyła się też prezentacja filmu jubileuszowego zawierającego archiwalne nagrania dotyczące kędzierzyńskich zakładów.
Napisz komentarz
Komentarze