Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 23:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odznaczenia dla zasłużonych pracowników Grupy Azoty ZAK

Podniosła uroczystość w Grupie Azoty ZAK SA. 25 obecnych i byłych pracowników spółki odebrało „Medale za długoletnią służbę”. Uroczystość, która odbyła się w Hotelu Solidaris 4 października, wpisuje się w jubileusz 75-lecia Zakładów Azotowych Kędzierzyn.
Odznaczeni pracownicy Zakładów Azotowych Kędzierzyn

Źródło: Grupa Azoty ZAK

Początki polskich zakładów azotowych w Kędzierzynie sięgają grudnia 1948 roku, gdy w ówczesnym ministerstwie przemysłu i handlu zapadła decyzja o ich budowie w miejscu częściowo zniszczonej w czasie wojny, a po 1945 roku rozkradzionej, niemieckiej fabryki IG Farben. Do jubileuszu podczas środowej uroczystości odniósł prezes zarządu Grupy Azoty ZAK i wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA.

- 75 lat temu podjęto decyzję o budowie zakładów. Decyzja ta do dziś ma wielki wpływ na nasze życie. Naszych pracowników – obecnych i emerytowanych, społeczności lokalnej Kędzierzyna-Koźla i okolic, mieszkańców Opolszczyzny. Decyzja, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu i całej branży chemicznej - mówił Filip Grzegorczyk. - Dziś jesteśmy tu po to, by uhonorować bohaterów – śmiało można użyć tego określenia – dnia codziennego za to, że dają przykład, zawsze służą pomocą czy poradą. To dzięki takim ludziom zakład wciąż się rozwija i zmienia na lepsze - dodał prezes.

Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i życzeń dla zakładów oraz ich pracowników od zaproszonych gości.

- Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by poprzez wyróżnienie osób odznaczonych przypomnieć, jak ważną role odgrywają zakłady w Kędzierzynie-Koźlu dla naszej gospodarki. Te wszystkie budynki, technologie, inwestycje nie miałyby jednak znaczenia, gdyby nie ludzie, którzy traktują zakłady jako współwłasność, są ich współgospodarzami - mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

- Pragnę podziękować za to, że wkładacie to, co najważniejsze – wasze serce, wasze zaangażowanie – w tworzenie jednego z najważniejszych zakładów w Kędzierzynie-Koźlu, na Opolszczyźnie i w kraju. Jako rolnik niejednokrotnie korzystam z tego, co produkują wasze ręce. Chciałabym podziękować radzie nadzorczej, zarządowi i pracownikom, którzy są ważnym elementem budującym zakład - mówiła Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP.

- Bez was polskie rolnictwo by nie istniało. Życzę nam wszystkim, by ta firma na zawsze pozostała w rękach polskich, przyczyniała się do rozwoju państwa polskiego i dawała wam wszystkim satysfakcję - podkreślał Paweł Kukiz, poseł na Sejm RP.

- Zakłady w Kędzierzynie to ikona, coś, co mi zawsze kojarzy się z tym miastem. Od pewnego czasu również wspaniała drużyna siatkarska. Tego wszystkiego nie byłoby bez państwa. Wybudowaliście potęgę tego zakładu, jego markę przez wiele lat i dzisiaj chcemy wam za to podziękować. Tak jak zakłady są solą tego miasta, tak wy jesteście solą tego miasta i całej Opolszczyzny - przyznał Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

Złote, srebrne i brązowe „Medale za długoletnią służbę” przyznano łącznie 25 obecnym i byłym pracownikom Grupy Azoty ZAK.

Medal złoty otrzymali: Kazimierz Bodaszewski, Małgorzata Centner, Jacek Fluder, Irena Frencel, Danuta Jagielska, Anna Jamrozik, Gabriela Kosiewicz, Agata Kunicka, Bronisława Łącka-Basista, Aneta Maszerowska, Elżbieta Matuszek, Hanna Minch, Irena Mojza, Ryszard Szarzyński, Małgorzata Tomaś, Helena Wiluś, Teresa Wróbel, Irena Zagórska, Bolesław Żyżło, Ewa Rozmarynowska, Iwona Urban i Bogusław Kozyra.

Medal srebrny otrzymali: Jadwiga Cichoń i Grzegorz Fedyna.

Medal brązowy otrzymał: Łukasz Apostel.

Podczas wydarzenie zaprezentowana została wystawa zdjęć Łukasza Apostela pt. „Industrialne pejzaże”. Na scenie wystąpił zespół z Głubczyckiej Szkoły Chóralnej „Angelus Cantat”. Odbyła się też prezentacja filmu jubileuszowego zawierającego archiwalne nagrania dotyczące kędzierzyńskich zakładów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

z boku 03.11.2023 08:03
Dodam, że wieloletni rozwój Zakładu, to również praca wielu osób kończących kiedyś tam szkołę w Tarnowie i zasilających strukturę Azotów z nakazem pracy. Pracowali i zostawali w rozwijającym się mieście na zawsze, majac mieszkania, zakładając rodziny. Czy jeszcze są wśród nas?

cycu 02.11.2023 21:02
na 7 zdjęciu najbardziej zasłużony dla zakładów.

kuba1 01.11.2023 21:38
życzę wam by wasz kochany tusk z po w końcu sprzedał wam ten zakład i wtedy dowiecie się co to jest praca

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna