Instruktorem jest doświadczony trener, sensei Anna Niemas, posiadająca stopień II Dan w Oyama Karate. Pani Anna z mężem Mariuszem prowadzi rodzinny dom dziecka w Błażejowicach. W misji bycia rodziną zastępczą doskonale sprawdza się sport. W przypadku pani Anny głównie karate.
W rozmowie z "Lokalną" w marcu br. przyznała, że marzy o przeniesieniu tej sztuki walki na grunt lokalny. Podkreślała, że aktywność fizyczna jest filarem metody wychowawczej w jej dużej rodzinie zastępczej.
- Aktywność fizyczna służy prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i umysłowemu dzieci. Ma również olbrzymi wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dorosłych - mówiła Anna Niemas, posiadaczka czarnego pasa w Oyama Karate w Polsce. Oyama Karate to pełnokontaktowy styl karate stworzony przez Shigeru Ōyamę.
Trenuje w Raciborzu. Na początku tego roku uczestniczyła w międzyklubowym szkoleniu z samoobrony w Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki, której jest członkinią. Znalazła się w gronie zawodników z Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Raciborza, Rymanowa, Żor, Mikołowa, Pszczyny czy Siemianowic Śląskich.
W szkoleniu przekazywano wiedzę, jak odbierać broń napastnikowi, a także jak doskonalić techniki karate i techniki pałką. Pozyskanych umiejętności radzenia sobie w razie ataku przeciwnika i zastosowania odpowiednich chwytów i bloków z wykorzystaniem technik ręcznych i kija Anna Niemas chce nauczyć swoich uczniów.
Jej plany związane z karate są ogromne. Marzy jej się utworzenie w sołectwie akademii dla adeptów sztuki walki. Na niezagospodarowanej działce chciałaby zbudować dojo - miejsce do treningu. Tak by móc trenować w każdym dogodnym momencie. Tymczasem wystartowała z treningami dla dzieci i rodziców. Zajęcia przeprowadza w Długomiłowicach dwa razy w tygodniu. W poniedziałki rozpoczynają się o godz. 15.30, a w czwartki o 18.00.
W treningach uczestniczą dzieci w wieku szkolnym. Jednak każdy, bez względu na wiek, w dowolnym momencie może dołączyć do klubu. Nie jest wymagane żadne doświadczenie. Jedyny warunek to umiejętność dostosowania się do zajęć.
- Podczas treningów skupiamy się na studiowaniu stylu Oyama Karate. Zajęcia prowadzone są w formie grupowej, młodsi uczestnicy mają okazję uczyć się od starszych senpai - mówi Anna Niemas. - Treningi koncentrują się zarówno na naukach samoobrony, jak i na wspieraniu się nawzajem w razie potrzeby. Oyama Karate buduje nie tylko umiejętności fizyczne, ale także pozytywne wartości, takie jak ocena siebie, pewność siebie, dyscyplina, pokora, wytrwałość i poprawa koncentracji - precyzuje.
Dodaje, że pod względem zdrowotnym regularne treningi karate przyczyniają się do odpowiedniego rozciągnięcia mięśni, zwiększają wydolność sercowo-naczyniową oraz poprawiają krążenie wieńcowe.
- Dodatkowo przyspieszają przemianę materii i zmniejszają zużycie tlenu przez organizm. Dzięki temu, nawet w codziennych czynnościach, czujemy się lepiej - podkreśla pani Anna.
Gdyby chcieć wymienić główne korzyści, jakie dziecko może osiągnąć dzięki treningom karate, byłyby to: rozwinięcie umiejętności społecznych, poznawanie mocnych i słabych stron, a także walka z otyłością czy redukcja czasu spędzanego przed telewizorem i komputerem. Karate to też pasja, która może się przerodzić w poważne zainteresowanie, lekcje pokory, samodoskonalenie i zdrowie, rozwój zawodowy, wytrzymałość psychiczna oraz ogólny rozwój.
- Treningi karate przynoszą zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne, pomagając dziecku stawać się bardziej pewnym siebie, zdrowym i rozwiniętym człowiekiem - zapewnia sensei Anna Niemas. Można się z nią kontaktować, dzwoniąc pod nr tel. 600 197 267.
Dodajmy, że w niedalekiej przyszłości klub planuje rozpoczęcie zapisów do sekcji łuczniczej, która będzie prowadzona w Błażejowicach.
Napisz komentarz
Komentarze