Od mszy za Ojczyznę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, rocznicę zsyłki Polaków na Sybir w latach 1940-1956 oraz powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie, które odprawiono w kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu, uczestnicy udali się pod kamienie pamięci, by oddać hołd pomordowanym rodakom. Tam też odbyła się część oficjalna obchodów zorganizowanych przez starostwo powiatowe.
- Spotykamy się dziś w tym szczególnym miejscu - przy kamieniach pamięci „Zesłańców Sybiru”, „Żołnierzy Państwa Podziemnego Armii Krajowej”, „Zbrodni Katyńskiej”, by oddać hołd bohaterom i ofiarom tragicznych wydarzeń II wojny światowej. 17 września 1939 roku Armia Czerwona napadła na Polskę łamiąc tym samym pakt o nieagresji. Od tej pory Polska musiała stawić czoła dwóm potężnym agresorom… i tak, jak nie złożono broni w obliczu natarcia 1 września, tak nie zrobiono tego również dwa tygodnie później. Siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego stawiały czynny opór, walka zeszła do podziemia, ale trwała! Koniec wojny, którego doczekano w 1945 roku, nie był niestety końcem okupacji rosyjskiej. Dopiero od 30 lat możemy mówić otwarcie o tragicznych faktach naszej historii, będących okrutnym dziełem sowietów, takich jak masowe deportacje Polaków na Sybir - mówił wicestarosta powiatu Józef Gisman.
Enkawudziści bezprawnie i brutalnie wkraczali do polskich domów, wyprowadzając z stamtąd ludzi prosto do taborów kolejowych, które wywiozły ich w głąb Rosji. Często po śmierć. Los taki dzieliło setki tysięcy Polaków. Wielu z nich nie przeżyło katorżniczej pracy i panujących tam nieludzkich warunków. Wielu z nich zostało tam na zawsze.
W imieniu władz miasta głos zabrał sekretarz Zbigniew Romanowicz: - Oddajemy dziś hołd zarówno wszystkim bohaterom walk o wolność i niepodległość, jak i ofiarom represji, stanowiących zbrodnicze konsekwencje agresji z 17 września 1939 r., w tym dziesiątkom tysięcy żołnierzy zamordowanych w obozach jenieckich w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze, Miednoje, Bykowni i w wielu innych miejscach oraz setkom tysięcy wywiezionych na Syberię i w stepy Kazachstanu - mówił.
W uroczystości wzięła też udział przewodnicząca rady powiatu Danuta Wróbel oraz przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski. Sejmik samorządu wojewódzkiego reprezentował radny Bogdan Tomaszek. Nie zabrakło też radnych rady miasta i powiatu, przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, Kresowian, stowarzyszeń patriotycznych i młodzieży.
Zdjęcia: urząd miasta i starostwo
Napisz komentarz
Komentarze