Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli w Padwie.
Tam podziwialiśmy Prato della Valle – największy plac w północnych Włoszech, bazylikę Świętego Antoniego, grób Antenore – mitycznego założyciela miasta oraz uniwersytet, na którym wieki temu studiowali m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik – relacjonują uczniowie kozielskiego ogólniaka.
Następne dwa dni spędzili w Wiecznym Mieście gdzie poznali historię budowy Katakumb, spacerowali po Forum Romanum i Koloseum. Uczniowie zobaczyli Bazylikę Świętego Jana na Lateranie, Bazylikę Matki Boskiej Większej oraz Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Ważnym punktem pobytu było odwiedzenie kościoła zwanego popularnie „Domine Quo vadis”, w którym przed laty był Henryk Sienkiewicz.
Patron naszej szkoły poznał miejscową legendę o spotkaniu Jezusa ze św. Piotrem uciekającym z Rzymu przed prześladowaniami. Stąd później pisarz zamieścił ten wątek w swojej powieści. Obecnie wewnątrz kościoła znajduje się postument z popiersiem autora „Quo vadis” wraz z napisem upamiętniającym polskiego laureata nagrody Nobla – informuje kozielskie liceum.
W drodze powrotnej uczniowie odwiedziliśmy Asyż, miasto św. Franciszka, a na koniec dotarliśmy do Rimini. W tej turystycznej miejscowości mieli czas na kąpiel w Adriatyku, spacery i wypoczynek.
Pomimo tak bogatego programu podróży wszystkim dopisywały humory i każdy z żalem powracał do domu. Dzięki temu projektowi młodzież przekonała się, że warto uczyć się języków obcych i poznawać inne kraje - przekazali uczniowie.
Napisz komentarz
Komentarze