Najpierw jednak, bo 22 czerwca (czwartek) na os. Kłodnica, a dokładnie na Placu Wagnera o godzinie 10.00 rozpocznie się głośne czytanie bajki pt. „Kwiat paproci”. Czytać będą dzieci z Publicznego Przedszkola nr 17 oraz uczniowie PSP nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu.
Z kolei na 23 czerwca od godz. 17.00 na kozielskiej przystani „Szkwał” zaplanowano Noc Kupały, w organizację której zaangażowało się pięć rad osiedli, a mianowicie: Zachód, Stare Miasto, Południe, Rogi oraz Kłodnica, a także Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. W programie: występy dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne, puszczanie wianków.
Szczegóły wydarzenia na poniższym plakacie.
Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów.
Napisz komentarz
Komentarze