Był prowadzony w ramach kółka gastronomicznego po zajęciach lekcyjnych, społecznie i w oparciu o prywatne środki finansowe nauczyciela. Zajęcia nie były jednak regularne i były organizowane sporadycznie. Pomimo tego spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczyła w nich znaczna ilość dzieci, które dopytywały o kolejne zajęcia. Wobec zainteresowania, z jakim spotkała się ta inicjatywa, Karolina Pietrzyk postanowiła poszukać sponsora, tak żeby móc ją kontynuować w kolejnym roku szkolnym 2014/2015.
- Przyszedł mi do głowy pomysł, aby poszukać sponsora, który umożliwi mi prowadzenie projektu regularnie – wspomina dyrektor Karolina Pietrzyk. - Zwróciłam się z wnioskiem do Mostostalu Zabrze S.A. o przyznanie wsparcia. Zarząd Mostostalu uznał, że nasz projekt wpisuje się w politykę CSR firmy i w ten sposób Mostostal stał się sponsorem strategicznym tego przedsięwzięcia. Projekt okazał się dużym sukcesem, wrósł w życie szkoły i przynosił wiele radości dzieciom. Docenił to Zarząd Mostostalu Zabrze i postanowił zostać z nami na kolejny rok szkolny tj. 2015/2016. Dzięki temu przez dwa lata razem z uczniami i moją teściową Wandą Pietrzyk organizowałyśmy dla dzieci ze szkoły w Kłodnicy „obiady czwartkowe”.
W kolejnym roku szkolnym Karolina Pietrzyk przeniosła się ze szkoły w Kłodnicy do szkoły na osiedlu Piastów. W nowym miejscu musiała zaproponować nową formułę projektu, gdyż organizowanie obiadów nie było tam możliwe.
- Wpadłam na pomysł, żeby przygotowywać tzw. drugie śniadanie. Szkoła Podstawowa nr 19 to szkoła sportowa, dużo dzieci ćwiczy od rana do wieczora siatkówkę, piłkę nożną, badmintona, dlatego uznałam, że zdrowe śniadanie może być super pomysłem. Zarząd Mostostalu Zabrze podzielił ten entuzjazm i firma wspierała nasz projekt przez kolejne cztery lata tj. od roku 2016 do 2020. Przez cały ten okres razem z uczniami szkoły oraz moimi teściami Wandą i Kazimierzem Pietrzyk przygotowywałam kanapki w ramach projektu „Chemia w kuchni – Drugie śniadanie to podstawa” - wspomina Karolina Pietrzyk. - Niestety wybuch pandemii COVID-19 oraz fakt, że zakończyłam pracę w szkole po roku szkolnym 2019/20, spowodowały że przerwana została realizacja projektu. Jednakże w ubiegłym roku zdecydowałam się powrócić do zawodu i przystąpiłam do konkursu na stanowisko dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Kędzierzynie-Koźlu, który wygrałam. Tym samym od początku września 2022 r. rozpoczęłam pracę w tej szkole. Postanowiłam napisać do prezesa Mostostalu Zabrze S.A., Dariusza Pietyszuka o ponowne wsparcie projektu „Chemia w kuchni”. Miałam nadzieję, że wcześniejsze sześć lat współpracy i pozytywna ocena naszej inicjatywy przyczyni się do pozytywnej decyzji. Okazało się, że pan prezes Dariusz Pietyszuk wykazał się wielkim sercem i postanowił wspomóc nasz projekt, za co wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni.
Za sprawą szlachetności firmy Mostostal Zabrze S.A. uczniowie chętnie jedzą przepyszne drugie śniadanie, a dzięki temu mogą skupić się w szkole na trudnych lekcjach.
- Dzięki otrzymanym środkom, poza drugimi śniadaniami, możemy też wesprzeć okolicznościowe uroczystości organizowane w naszej szkole. Ostatnio zorganizowaliśmy piknik z okazji Dnia Dziecka i ufundowaliśmy wszystkim dzieciom przepyszne lody, owocowe, napoje oraz obiad – żurek i kiełbaski z rusztu. - Jestem bardzo dumna, że spontaniczny pomysł, który zrodził się 10 lat temu, stał się społecznym projektem i funkcjonuje do dziś dzięki finansowemu wsparciu Mostostalu Zabrze S.A. Mam nadzieję, że to nie koniec i że będziemy mieli możliwość kontynuować tą wspaniałą inicjatywę w kolejnym roku szkolnym. Wierzę w to, gdyż mam przekonanie, że pomiędzy Mostostalem Zabrze S.A., a Publiczną Szkołą Podstawową nr 10 jest CHEMIA – podsumowuje dyrektor Karolina Pietrzyk.
Napisz komentarz
Komentarze