Na co dzień mama dwóch córek, prezeska fundacji „Wychowanie dla pokoju”, nauczycielka wychowania przedszkolnego, miłośniczka i edukatorka metody Montessori. W wolnym czasie oddaje się pasji – rękodziełu! Robienia na drutach nauczyła ją babcia i to od niej dostała też pierwsze narzędzia.
- Tutaj potrzeba cierpliwości - mówi szydełkująca od ponad 25 lat Aleksandra Dronia. - Z doświadczeń prowadzenia warsztatów dziewiarskich mogę stwierdzić, że szydełkowanie jest na pewno łatwiejsze od robienia na drutach, ale jeśli ktoś chce się nauczyć i się nie poddaje, to nie ma rzeczy niemożliwych.
Jak zacząć przygodę z szydełkowaniem? Na początek potrzebne jest szydełko dobrane rozmiarem do włóczki lub para drutów. W serwisie Youtube mamy całe mnóstwo darmowych tutoriali dla początkujących, chcących zacząć od zera. Można także wybrać się na warsztaty robienia na drutach oraz szydełkowania. Przynajmniej raz do roku organizuje je również nasza rozmówczyni, która jest w stanie wyszydełkować w zasadzie wszystko. Od czapek, przez szale, chusty, swetry, opaski, ubranka dla dzieci, ozdoby domowe, poszewki na poduszki, po koce, narzuty i wiele innych.
- Co było najtrudniejsze? Chyba projektowanie wzorów, a właściwie napisanie ich w sposób zrozumiały dla odbiorcy - podkreśla. - Samo tworzenie na drutach czy szydełku nie sprawia mi już trudności. Uczę się też nagrywania tutoriali. Dążę do idealnego kąta uchwycenia robótki, żeby wszystko było dobrze widać. Co stosuję podczas pracy artystycznej? Oczywiście wysokiej jakości produkt. Może to być wełna, alpaka, bawełna, bambus. Jednak czysta wełna czy mieszanka z alpaką lub bawełną są drogie. Dobrym odpowiednikiem mogą okazać się mieszanki z akrylem w proporcjach pół na pół.
Niedawno otworzyła sklep z rękodziełem. Wzory, które wykonuje, można podejrzeć na stronie internetowej www.squirrellove.pl.
- Wiele rzeczy robię dla moich dzieci, rodziny, na prezenty, oddaję na licytacje na różne akcje charytatywne – podkreśla. - Robótki ręczne pozwalają mi na uwolnienie kreatywności, ale też na wyciszenie się. To taka moja autoterapia.
Czy dzierganie może być sztuką? Aleksandra uważa je za kultywowanie tradycji ludowych.
- Współczesne dziewiarstwo potrafi być niezwykle awangardowe w łączeniu kolorów, splotów i ściegów. To pasja artystyczna dla każdego, kto dysponuje odrobiną wolnego czasu i nie zraża się błędami. Otrzymany produkt, np. sweter, czapka czy skarpety, daje niesamowitą satysfakcję. Autorski sklep z rękodziełem to moje kolejne spełnione marzenie. Nie mogę doczekać się osiągania kolejnych celów! - kończy.
Napisz komentarz
Komentarze