Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:51
Reklama
Reklama
Reklama

Krzysztof Groński prowadzi Centrum Gitary i Dźwięku w Koźlu

Krzysztof Groński gra w zespołach, współpracuje z wieloma lokalnymi artystami. W Kędzierzynie-Koźlu założył Centrum Gitary i Dźwięku, gdzie można nauczyć się gry na gitarze, perkusji lub pianinie.
Krzysztof Groński prowadzi Centrum Gitary i Dźwięku w Koźlu

Do dziś wspomina moment, kiedy kolega przyniósł na podwórko gitarę. Miał wtedy 15 lat i właśnie rozpoczął naukę gry na tym instrumencie. Dzięki kuzynowi, który pokazał mu dwie pierwsze płyty Linkin Park, polubił mocniejszą muzykę, a gdy brat kupił perkusję – założył z nim pierwszy zespół. Krzysztof Groński jest gitarzystą zespołu Tiako oraz eventowej grupy Notabene. Ma na  koncie przyjemność grania z grupami: 47 Horses, Zapaść, Kalicki Band oraz w duecie z Richem Badowskim czy Dawidem Bielasem.

Podczas studiów na kierunku realizacja dźwięku w Nysie zaczął zgłębiać tajniki realizacji nagłośnienia i pracy studyjnej. To był również czas pracy w lokalnym klubie „Kameleon”, w którym realizował nagłośnienie podczas wielu koncertów.

Za swoje największe osiągnięcie artystyczne uważa stworzenie muzycznego miejsca na mapie Kędzierzyna-Koźla, którego - zdaniem jego i wielu osób - brakowało w mieście.

- Centrum Gitary i Dźwięku to mój autorski pomysł. Na początku przyjmowałem uczniów na zapleczu klubu „Kameleon”, ale z biegiem czasu liczba chętnych wzrosła - opowiada Krzysztof Groński. - W ofercie mamy lekcje gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i klasycznej, gitarze basowej, pianinie i perkusji. Zajęcia w zdecydowanej większości odbywają się indywidualnie, ale w przypadku gitary zdarzają się kilkuosobowe grupy. W większości przyjmujemy uczniów od 7. roku życia. Jednak staramy się podchodzić do tematu indywidualnie, więc zdarzało nam się przyjmować również młodsze dzieci.

Rozpoczynając naukę, nie trzeba mieć własnego instrumentu, ponieważ całe potrzebne wyposażenie znajduje się na miejscu. Z obserwacji naszego rozmówcy wynika, że aby zacząć przygodę z tworzeniem muzyki, ważne jest samo w sobie zainteresowanie słuchaniem dźwięku.

- Istnieje różnica w podejściu osób, które po prostu chcą nauczyć się grać na instrumencie, a osobami, które rzeczywiście czerpią satysfakcję i są zaangażowane w słuchanie muzyki - uważa muzyk. - W przypadku dzieci szczególną rolę pełnią tutaj rodzice i przykład dawany z ich strony. Uczniowie, którzy na co dzień otaczają się muzyką i aktywnie jej słuchają, posiadają o wiele większą muzykalność, co zazwyczaj przekłada się na lepszą i szybszą naukę gry na instrumencie oraz na zwiększoną wrażliwość artystyczną - dodaje.

Krzysztof z doświadczenia wie, że rozwój pasji zaczyna się w wieku nastoletnim, mniej więcej w okresie 12.-16. roku życia. Na początkowym etapie warto znaleźć mistrzów danej dziedziny, na których możemy się wzorować i od których możemy czerpać wiedzę. Ważna jest też ciągła chęć rozwoju oraz zaakceptowanie tego, że ciągle możemy się czegoś nauczyć, ponieważ nauka gry na instrumencie to droga, która tak właściwie nigdy nie ma końca. W przypadku dorosłych sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ łatwiej jest uczyć się samemu.

W dzisiejszych czasach jest mnóstwo ciekawych materiałów w internecie. Ważne jest również przebywanie w środowisku muzycznym, wśród ludzi, którzy nadają na podobnych falach. Dzięki temu powstają przeróżne zespoły, projekty i inicjatywy, dzięki którym możemy jeszcze szybciej się rozwijać.

- Mądrze wykorzystana pasja może w ogromnym stopniu wpłynąć na nasze życie oraz może stać się czymś w rodzaju ładowania naszych baterii. Niektórzy będą realizować swoje pasje na mniejszą skalę, np. grając sobie dodatkowo po wypełnieniu codziennych obowiązków, inni postawią wszystko na jedną kartę i sprawią, że ich życie będzie kręciło się wokół takiej pasji. Tak właśnie było ze mną - zaznacza gitarzysta.

W najbliższym czasie będzie można go usłyszeć na koncercie poświęconym pamięci nieżyjących świetnych muzyków z Kędzierzyna-Koźla - Tadeusza Bratusa i Wiesława Kwinty - związanych przez lata z różnymi zespołami i projektami muzycznymi, a także Miejskim Ośrodkiem Kultury, gdzie byli instruktorami. Zaangażował się również w pracę nad płytą grupy Maryleen, która w całości realizowana jest w jego studiu nagrań i na którą nagrał kilka dźwięków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Meloman lokalny. 08.12.2022 20:54
Będzie powtórka koncertu poświeconego zmarłym muzykom?

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama