Na tym liczącym 800 lat, bezcennym zabytku, znajduje się pierwsza znana wzmianka o kasztelanii kozielskiej. Dokument będzie częścią wystawy poświęconej 800-leciu pierwszej wzmianki o kasztelani kozielskiej. Ekspozycję przygotowała Aleksandra Gałka – kustosz kozielskiego muzeum.
Książę Kazimierz I, zwany później "opolskim", był synem Mieszka Plątonogiego i Ludmiły. Urodził się około 1180 roku, a zmarł w 1230 roku. Zasłynął z udziału w piątej wyprawie krzyżowej w latach 1217-1218 roku, gdzie wraz z hufcem śląskich rycerzy dołączył do króla Węgier Andrzeja II. Według legendy przywiózł wtedy do Opola relikwie Krzyża Świętego. Lokował to miasto, w którym zbudowano zamek na Ostrówku oraz mury obronne. Opole stało się siedzibą władz administracyjnych i kościelnych. Kazimierz I, poza Opolem, władał też Koźlem, Bytomiem, Raciborzem, Oświęcimiem i Cieszynem. Jego córka Eufrozyna była matką przyszłego króla Polski - Władysława Łokietka. Pomnik księcia stoi dziś na opolskim rynku.
„Skarb kozielski” zaprezentowany zostanie w Muzeum Ziemi Kozielskiej przy ul. Kraszewskiego 5b w piątek 2 grudnia o godz. 12. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład dr hab. Marcina Böhma pt. „Koźle jako gród graniczny za panowania pierwszych Piastów”. Z kolei grupa Herold zaprezentuje rekonstrukcję uzbrojenia średniowiecznego.
Napisz komentarz
Komentarze