Wcześniej podczas pleneru realizowanego w ramach projektu polsko-czeskiego „Artystycznie przez granice - z muzyką i kulturą na polsko-czeskim pograniczu”, realizowanego ze środków PO WT Polska-Republika Czeska, przez niemal dwa tygodnie artyści z kraju i zagranicy zdawali się na łaskę weny twórczej.
O podsumowanie wydarzenia poprosiliśmy komisarza organizacyjnego międzynarodowego pleneru malarskiego, artystę, malarza, wiceprezesa Fundacji Droga Życia - Marka Madeja z Warszawy.
- Organizatorem głównym pleneru jest wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora. Przez dwanaście dni szesnastu artystów z czterech krajów: Białorusi, Ukrainy, Polski i Hiszpanii było gośćmi prezesa Andrzeja Sałackiego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich - GOSiR w Zakrzowie. W tej chwili właśnie prezentujemy mieszkańcom gminy Reńska Wieś nasz dwutygodniowy dorobek z pobytu na pięknej ziemi opolskiej,w gminach Reńska Wieś i Polska Cerekiew - mówi Marek Madej.
Wśród reprezentantów Polski na plenerze nie zabrakło twórców z największych ośrodków artystycznych - Łodzi i Warszawy.
- Powstało około 70-80 obrazów malarskich w różnych technikach - od techniki podstawowej malarskiej - oleju, po akryl i akwarelę. Artyści stworzyli również rysunki. Są to prace w formacie 60 na 80 cm. Pomniejsze - miniatury 20 na 30 cm - uszczegóławia kurator organizacyjny.
O wymiar artystyczny pleneru można było wypytać jego kurator artystyczne: prof. Maryję Karpienkovą, dziekana wydziału sztuki i malarstwa współczesnej Białorusi na Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku i artystkę z Warszawy - Zofię Datko.
- O bardzo wysokim poziomie pleneru świadczy fakt, że wszyscy jego uczestnicy są dyplomowanymi, profesjonalnymi artystami po akademiach sztuk pięknych, wyższych szkołach artystycznych w Polsce i zagranicą - podkreśla Madej.
Za gościnę artyści podziękowali organizatorom jednym ze swoich obrazów. Pozostałe prace zabierają ze sobą. Funkcjonują one później w galeriach w miejscach ich zamieszkania - rozlokowanych na terenie całego kraju i zagranicą.
️
Napisz komentarz
Komentarze