Wygoda musi iść w parze z korzystnym wyglądem
Aranżacja otoczenia musi pasować do budynku estetycznie i funkcjonalnie. Podjazdy i ścieżki, ze względu na swoje duże powierzchnie widoczne od frontu, odgrywają tutaj szczególnie dużą rolę. Sam fakt uch utwardzenia nie zadowala więc dziś niemal nikogo.
Swego czasu niewątpliwe tryumfy święciły elementy określane mianem kostki Bauma. Dziś sięgają po nie najmniej wymagający użytkownicy, często unikając przy tym modnych niegdyś kolorowych wzorów. Obecnie dostępne są kostki zapewniające dużo lepszy efekt estetyczny: płukane, szczotkowane, łupane czy imitujące kamień.
Ten ostatni wykorzystują inwestorzy, którym zależy na trwałości wykonanej nawierzchni bądź nadaniu otoczenia domu nader korzystnego wyglądu, współgrającego zwłaszcza z architekturą utrzymaną w tradycyjnej stylistyce. Bruk kamienny jest odporny na ściskanie i wszelkie czynniki pogodowe, wygląda przy tym znakomicie nawet wówczas, gdy ma wiele lat i np. nieco pozarastał.
Znakomitą alternatywą są cegły klinkierowe – w tej roli ich popularność była w naszym kraju ograniczona, jednak dziś o zaletach tego materiału przekonuje się coraz więcej wymagających inwestorów. Klinkier także jest nadzwyczaj twardy, znakomicie radzi sobie więc z przenoszeniem obciążeń, nie zagraża mu też sól. Poza tym ma jednak i inne, niezwykle ważne zalety. Łatwo możemy z niego stworzyć nawierzchnię równą jak stół, której pokonywanie nie będzie kłopotem np. dla kobiet w butach na obcasach. Jednocześnie cieszyć się możemy bardzo szerokim wyborem odcieni, co warto sprawdzić np. przeglądając ofertę firmy Feldhaus. Prostokątny kształt sprawia przy tym, że możemy stosować rozmaite sposoby układania. Otwiera to przed projektantami ogromne możliwości i daje dużą swobodę w tworzeniu otoczenia podkreślającego architektoniczne zalety konkretnego obiektu.
Zadbaj o właściwe wykonanie, a Twoja nawierzchnia przetrwa wszystko
Układanie bruku nie wydaje się wymagającym zadaniem, trzeba tymczasem dołożyć starań, by uniknąć przy tym błędów. To, czy charakteryzujący się znakomitą twardością i efektownym wyglądem bruk klinkierowy bądź kamienny będzie mógł spełnić swoje zadanie, zależy od sposobu przygotowania podbudowy. Jeśli zlekceważymy to zagadnienie, nawet niedługi okres użytkowania w połączeniu z opadami może spowodować, że efekt okaże się rozczarowujący i szybko zobaczymy źle wyglądające i zbierające wodę zapadnięcia.
Na spód musi więc trafić warstwa tłucznia. Jej grubość zależy od obciążeń, jakie będą oddziaływać na podjazd czy ścieżkę. Tym przeznaczonym wyłącznie do ruchu pieszego wystarczy podbudowa o grubości
Napisz komentarz
Komentarze