Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kozielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach

Kędzierzyn-Koźle uczcił obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach. W uroczystościach zorganizowanych 12 lipca przez Stowarzyszenie Kresowian wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, licznych organizacji patriotycznych i mieszkańcy.
  • Źródło: Urząd miasta

Autor: Foto: urząd miasta

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi w asyście żołnierzy przeszli pod tablicę pamiątkową, która znajduje się na ścianie budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Piramowicza. Tam odbył się uroczysty apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty.

 

Przypomnijmy, że mianem „rzezi wołyńskiej” lub „zbrodni wołyńskiej” określa się ludobójstwo, którego dokonali nacjonaliści ukraińscy podczas II wojny światowej na ludności polskiej zamieszkującej południowo-wschodnie rejony II Rzeczypospolitej.

Zimą 1943 roku dowództwo ukraińskich oddziałów partyzanckich podjęło decyzję o usunięciu Polaków ze wszystkich ziem uznawanych przez nich za ukraińskie. Punktem kulminacyjnym akcji była tak zwana „krwawa niedziela”. 11 lipca 1943 oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały jednocześnie kilkadziesiąt polskich wsi. Mordowano ze szczególnym okrucieństwem. Tylko w lipcu Ukraińcy zabili kilkanaście tysięcy Polaków i wielu swoich rodaków, którzy próbowali ratować mordowanych sąsiadów. Do podobnych czystek etnicznych doszło w latach 1944-45 w województwach: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i poleskim.

Dopiero tworzenie oddziałów samoobrony polskiej, a w szczególności powstanie w styczniu 1944 roku partyzanckiej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, zahamowało rzeź na Wołyniu. Walki z bandami UPA toczyły się jeszcze w Polsce Ludowej, do 1948 roku. W akcjach odwetowych spalono wiele wsi ukraińskich, a ich mieszkańców pomordowano lub wygnano. Szacuje się, że w akcjach odwetowych zginęło kilka tysięcy Ukraińców. Do dziś historycy spierają się o przyczyny, przebieg konfliktu i liczbę ofiar po obu jego stronach.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółkiAutor komentarza: wajTreść komentarza: Ty to raczej bez anty. Lepiej Ci po tym co napisałeś?Data dodania komentarza: 23.12.2024, 07:10Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Taki seTreść komentarza: Nikt go nie zmuszał sam chciał przyjść żeby to odbudować ale widocznie się nie da nie ma starań z góry no to woli odejśćData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:13Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Jeszcze trochę rządów pani prezes i nikt tu nie przyjdzie z normalnych zawodników grono się zaciśnieData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:09Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Nie wiesz o co chodzi ryba gnije od głowyData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:01Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna