W Internecie rozgorzała dyskusja na temat tego, jak osoby, które zechcą skorzystać z komunikacji mają przejść przez drogę, skoro w pobliżu nie ma przejść dla pieszych.
Jak to jest z przejściem z jednej strony wyspy na drugą zgodnie z przepisami. Można na przestrzał lub przez podwójną ciągłą na moście? Bo do pasów daleko i nogi bolą. Ewentualnie ile mandat wyniesie? – to pytanie skierowane do kędzierzyńsko-kozielskiej policji padło w dyskusji wywołanej na Facebooku przez Fundację Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla.
Na odpowiedź mundurowych nie trzeba było długo czekać.
Zgodnie z art. 13 ust. 2 i 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Należy jednak mieć na uwadze również art. 144. § 1 Kodeksu Wykroczeń, który mówi:
Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany – poinformowała w komentarzu kędzierzyńsko-kozielska policja.
Napisz komentarz
Komentarze