W połowie tego roku liczba obcokrajowców w rejestrach ZUS wyniosła 1,012 mln. To więcej o 21 tys. niż w maju tego roku i o 342 tys. osób więcej w porównaniu do stanu z lutego 2020 r. Dwie trzecie ubezpieczonych cudzoziemców to obywatele Ukrainy. Jest ich już ok. 729 tys.
- Wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego wyrejestrowywania z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Dane z ostatnich miesięcy pokazują wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, w tym także Ukraińców. Drugą, co do liczebności grupą obywateli zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS, byli w połowie tego roku Białorusini. Jest ich 87,7 tys., dalej są Gruzini – 28,6 tys.. Następnie około 14,4 tys. obywateli Rosji i 14 tys. Mołdawian - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Dane ZUS z 30 czerwca wskazują, że w Polsce gościli przedstawiciele co najmniej 163 państw.
W połowie roku na Opolszczyźnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zgłoszona była rekordowa liczba osób z innym paszportem niż polski. To aż 26264 osób.
- Od marca do końca czerwca tego roku liczba cudzoziemców w naszym regionie wzrosła o prawie 1500 osób i przekroczyła 26,2 tys.. Zdecydowana większość, bo 21938 osób deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Ukraińcy stanowili więc 83 procent wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców w opolskich placówkach ZUS. To wyższy wskaźnik od średniej dla tej nacji w skali kraju, bo ubezpieczeni w ZUS Ukraińcy stanowili 72 procent ogółu ubezpieczonych - dodaje Sebastian Szczurek.
Pozostałe najliczniejsze nacje w naszym regionie to: Białorusini (752), Gruzini (718), Mołdawianie (655), Rumuni (277) i Rosjanie (152). W województwie opolskim w połowie br. do ubezpieczeń społecznych zostały zgłoszone osoby z co najmniej 64 krajów. Do tych najdalszych pod względem geograficznym należą: Ghana, Zimbabwe, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Jordania, Indonezja, Wietnam, Nepal czy Tajlandia.
Napisz komentarz
Komentarze