Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 05:48
Reklama
Reklama
Reklama

Prochownia idzie pod młotek. ZDJĘCIA

Zabytkowy, liczący ponad 540 mkw. obiekt położony przy ul. Garncarskiej 1 w Koźlu, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena, wynosząca 359 000 zł (664 zł za mkw.), wydaje się dość atrakcyjna.
Prochownia idzie pod młotek. ZDJĘCIA

Źródło: Strona ogłoszeniowa właściciela

Jest to dwupiętrowy, podpiwniczony budynek. Można go zaadoptować zarówno na potrzeby mieszkalne, jak i przeznaczyć na dowolną działalność handlowo-usługową. Obiekt posiada wszystkie media. Zlokalizowany jest w centrum Koźla, zaledwie 50 m od dworca autobusowego, 15 m od przystanku MZK i około 100 m od rynku. 

Jest to nieruchomość komercyjna, w której przed laty mieściły się sklepy odzieżowe. Posiada ona jednak dość bogatą historię.

Warto przypomnieć, że prochownia jest jedynym zachowanym w tak dobrym stanie budynkiem twierdzy. Przejściowo istniało w mieście około dziesięciu prochowni i magazynów broni. Przypuszcza się, że w prochowni przy ulicy Garncarskiej mieścił się tylko i wyłącznie magazyn prochu - stąd też wywodzi się nazwa budynku.

Po ustanowieniu przez Austriaków w Koźlu Twierdzy II klasy, rozpoczęła się budowa  nowych murów i umocnień. Budowane były również budynki militarne wewnątrz miasta. Na ulicy Targowej w miejscu zasypanej odnogi Odry postawiono koszary dla dwóch batalionów żołnierzy. Austriacy nie zdążyli dokończyć budowy twierdzy według swoich planów, gdyż w wyniku wojen śląskich Prusacy zajęli cały Śląsk. Przystąpili oni do budowy szeregu twierdz, które miały tworzyć zwarty system obronny całej prowincji. 

Projektantem Twierdzy Koźle był inżynier Gerhard Cornelius von Walrawe - autor projektu fortyfikacji w wielu twierdzach, między innymi w Kłodzku. Twierdza Koźle budowana była przez Prusaków w trakcie prowadzonych działań wojennych z Austriakami. Skuteczność umocnień potwierdziło bezowocne, najdłuższe w dziejach miasta, bo aż czteromiesięczne oblężenie twierdzy w 1758 roku. 

Ostatecznie po zawarciu pokoju hubertusburskiego w 1763 roku Prusacy mogli zająć się budową nowych umocnień. Wtedy to wybudowano m.in. kazamaty w pobliżu ulicy Racławickiej, w okolicy zamku i koszar, jaz i śluzę na Odrze, a także 10 prochowni, arsenał i most na Odrze. Całkowitą budowę umocnień w mieście zakończono w 1790 roku. Do czasów słynnego oblężenia przez Wielką Armię Napoleona w 1807 roku niedokończona została tylko budowa Baszty Montalemberta.

Kozielska prochownia to trzykondygnacyjny budynek, wolnostojący, podpiwniczony, który posiada głęboko schowane małe okienka od strony południowej, natomiast od strony północnej otwory szczelinowe, które najprawdopodobniej pełniły rolę obronną, można było przez nie prowadzić ostrzał okolic budynku.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna