Rząd chce wzmocnić system bezpieczeństwa gazowego państwa oraz zawczasu przeciwdziałać pojawiającym się ryzykom gospodarczym, wynikającym z dynamicznej sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych.
Dzięki działaniom rządu zmierzającym do uniezależnienia się naszego kraju od dostaw gazu z kierunku wschodniego, polskie przedsiębiorstwa pokrywają zapotrzebowanie na ten surowiec innymi dostępnymi ścieżkami dostaw. Jednak obecna sytuacja geopolityczna, związana z inwazją Rosji na Ukrainę i przyczyniająca się do bezprecedensowych wzrostów cen gazu ziemnego na rynkach europejskich, wymaga wzmocnienia polskiego systemu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych.
Jakie są najważniejsze rozwiązania zawarte w tym dokumencie?
Do 50 dni wydłużony zostanie okres, w którym obowiązkowe zapasy gazu ziemnego powinny zostać dostarczone do systemu gazowego. Rozwiązanie to umożliwi bardziej elastyczne zarządzanie posiadanymi pojemnościami magazynowymi, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. Zmiana pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw gazu, a przedłużenie zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozwoli zapobiec nadmiernemu wzrostowi ceny tego paliwa dla mniejszych odbiorców, w tym gospodarstw domowych.
Minister klimatu i środowiska będzie mógł zmniejszyć w 2022 r. lub 2023 r. wymóg dotyczący ilości gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej. Obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie zostanie także zawieszony w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Obecna sytuacja na rynku gazu jest na tyle nieprzewidywalna, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych narzędzi zapewnienia płynnych transakcji na krajowym rynku gazu.
Napisz komentarz
Komentarze