Muzeum Ziemi Kozielskiej ponownie w pełni otwarte dla odwiedzających. Po siedmiu miesiącach skomplikowanych i wysokospecjalistycznych prac konserwatorskich, jedna z najcenniejszych części placówki została udostępniona. Relikt wieży zabytkowego kompleksu zamkowego został zabezpieczony dla przyszłych pokoleń.
Prace przy odrestaurowaniu unikatowego zabytku z XIII wieku trwały od listopada ubiegłego roku. Obejmowały one przede wszystkim dezynfekcje, oczyszczenie i odsolenie reliktu wieży. Średniowieczne mury zostały również wzmocnione, a istniejące szczeliny i spękania wypełnione. Nowe zdobycze technologii pomogą utrzymać obiekt w jak najlepszym stanie przez długi czas. O odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu zadba specjalistyczny nawilżacz, a regulacją temperatury i nasłonecznienia zajmie się w pełni zautomatyzowana roleta.
"Wśród średniowiecznych wież zamkowych możemy wyróżnić takie, które jednocześnie realizowały funkcje mieszkalne, obronne, reprezentacyjne i symboliczne. Nazywamy je donżonami. Jak wyglądała nasza wieża? Po pierwsze wiemy, że najstarsze zamki murowane zaczęły pojawiać się na Śląsku w latach 60. XII w. Po drugie, na terenie wzgórza zamkowego nie występują ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego. Zatem obiekt musiał zostać zbudowany kiedy lokowane było miasto. Przyglądając się niektórym elementom wieży możemy spróbować określić jego funkcję. Otóż plan na którym została wzniesiona, grubość murów jak i występowanie otworów okiennych na poziomie przyziemia wskazują, iż możemy mieć do czynienia z donżonem." - czytamy na stronie Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Więcej informacji o zabytkowej wieży znajdziemy: TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze