Znaczący wpływ na obszary działalności Grupy Azoty ZAK SA miała agresja Rosji na Ukrainę, która nastąpiła w lutym 2022 roku. Wojna doprowadziła m.in. do wzrostu cen energii i surowców, co drastycznie obniżyło rentowność produkcji zarówno nawozów, jak i chemikaliów. Konflikt doprowadził także do destabilizacji w światowej logistyce.
- Segment Oxoplast, bardziej narażony na czynniki związane z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, wzorcowo zadbał o zabezpieczenie surowcowe, gwarantując zgodną z planem realizację dostaw produktów do klientów. Ponadto w trudnym otoczeniu rynkowym jednostce udało się wypracować wynik EBITDA powyżej założeń - podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Na działalność segmentu Nawozy decydujący wpływ miał drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, spowodowany niepewnością po wybuchu wojny na Ukrainie. Kluczową rolę odegrała efektywna polityka zabezpieczenia cen surowca, realizowana przez Grupę Azoty.
W pierwszym kwartale tego roku Grupa Azoty ZAK SA zwiększyła nakłady inwestycyjne do poziomu 41 mln zł (w analogicznym kwartale 2021 roku nakłady te wynosiły 16 mln zł).
W ostatnią fazę realizacji weszła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej: "Wymiana kotła E-102 oraz przegrzewacza pary E-117" i "Modernizacja węzła półspalania na wydziale amoniaku”.
Za półmetkiem znajduje się modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb wytwórni amoniaku. To inwestycja kluczowa dla produkcji nawozów o wartości 180 mln zł.
Równolegle opracowywany jest projekt procesowy w zakresie modernizacji instalacji mocznika.
Również w minionym kwartale kędzierzyńska spółka uzyskała pozwolenie na budowę laboratorium paliw alternatywnych, które ma stanowić ważne ogniwo w polskiej gospodarce wodorowej.
Napisz komentarz
Komentarze