Jako 11-latka odkryła profesjonalny program graficzny. Korzystając z tutoriali, coraz mocniej zagłębiała się w świat ilustracji. Nie wiedzieć czemu – mimo narastającego zainteresowania – z dnia na dzień porzuciła hobby. Wróciła do niego dopiero po latach.
- Kiedy mój narzeczony zaproponował mi, bym zaprojektowała dla niego kilka grafik, podjęłam rękawicę - opowiada. - Początki były trudne. Nie znałam żadnych zagadnień z typografii, kompozycji, doboru kolorystyki. Inspirowałam się grafikami znalezionymi w internecie, głównie na Pinterest. I wpadłam jak śliwka w kompot.
Dziś pracuje na stanowisku grafika w jednej z kędzierzyńskich firm oraz współpracuje z agencją reklamową. Bierze również udział w licznych konkursach graficznych.
- Cieszę się, że mogę rozwijać się na kilku płaszczyznach. Moją ulubioną techniką jest kolaż – tworzenie obrazu z różnych elementów - podkreśla Julia Prus. - Specjalizuję się w technice digitalowej (cyfrowej), czyli cały proces tworzenia odbywa się na komputerze. Uważam, że w obecnych czasach, przy tak dynamicznie zmieniających się trendach, trzeba być multidyscyplinarnym i elastycznym. Od jakiegoś czasu tworzę w 3D – staram się projektować modele, tworzyć wizualizacje. Moim małym marzeniem jest wprowadzanie obiektów 3D w ruch, tworzenie animacji 3D.
Podkreśla, że wyraża siebie jako projektanta poprzez surrealizm: - Czuję, że to jest takie moje. Coś, co w rzeczywistości nie miałoby racji bytu. To mnie najbardziej definiuje.
Za największy sukces w projektowaniu graficznym uważa udostępnienie grafiki jej autorstwa przez Vans Europa.
- Nie spodziewałam się takiego odzewu. Tym bardziej że to Vans sam poprosił o udostępnienie - podkreśla graficzka. - Spotkałam się wtedy z pozytywnym odzewem innych grafików, co sprawiło, że poczułam się pewnie w projektowaniu.
Julia jest studentką grafiki. Uważa jednak, że to nie studia są najważniejsze.
- Liczy się pasja, zaangażowanie, determinacja. Nie trzeba kończyć studiów, żeby być grafikiem. Internet daje mnóstwo możliwości. Każdy, kto jest ciekaw grafiki, powinien jej spróbować i przekonać się na własnej skórze, czy to na pewno to - zaznacza.
Grafika jest bardzo obszerna - 3D, UI/UX design, DTP, animacja, ilustracja, branding. Jej zdaniem ważny jest otwarty umysł, odwaga w wyrażaniu pomysłów, kreatywność. Jest wiele platform szkoleniowych, które można polecić, np. Domestika czy Udemy.
- Początkującej powiedziałabym, żeby pójść za głosem serca. Dużo szybciej. Postawić wszystko na jedną kartę. Nie ulegać opinii otoczenia. Projektować, dużo projektować. Na początku dla siebie, koleżanki, babci czy sąsiada. Nie poddawać się i wierzyć w swoje możliwości - kończy nasza rozmówczyni.
Napisz komentarz
Komentarze