- Problem śniętych ryb i pieniącej się wody, który pojawia się na Kanale Gliwickim, zaczyna się rozrastać i docierać aż do naszej Odry - alarmował za naszym pośrednictwem Grzegorz Marcinkiewicz. To twórca kanału "Wyhaczone" na YouTube. Publikuje też w "Wiadomościach Wędkarskich", pojawia się w telewizyjnych programach wędkarskich. To on złowił w Odrze 4 września 2021 r. gigantyczną tołpygę o wadze 61,1 kg, pobijając dotychczasowy rekord Polski. - Wszystko zaczęło się pod koniec marca. Sukcesywnie widać skutki na coraz niższych odcinkach kanału. Istnieje zagrożenie, że problem "dopłynie" do nas - dodał.
Z Marcinkiewiczem spotkaliśmy się 9 maja nad Kanałem Gliwickim. Najpierw odwiedziliśmy okolice śluzy Nowa Wieś, a następnie byliśmy na śluzie w Sławięcicach.
Naszą relację z tamtego spotkania opublikowaliśmy w materiale pn. "Niech ktoś coś z tym zrobi. Jest zagrożenie, że problem »dopłynie« do nas".
Już nazajutrz wybraliśmy się nad Dzierżno Duże. Woda w samym zbiorniku zachwycała przejrzystością, jednak oddalony o kilkaset metrów kanał - odnoga Kłodnicy w kierunku Dzierżna Dużego - przedstawiał smutny obraz. Brunatno-zielona gęsta woda, wyczuwalny odór, dziesiątki śniętych ryb. Tymczasem to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, gdzie gniazdują czarne kormorany i inne ptactwo.
Zdjęcia z tamtej wizyty publikujemy w galerii.
***
Linda Hofman - rzecznik prasowa, kierownik zespołu d/s komunikacji i edukacji ekologicznej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - 20 maja przesłała do mediów komunikat w sprawie.
"W nawiązaniu do zainteresowania opinii publicznej tematem zanieczyszczenia wód Kanału Gliwickiego i pomoru ryb, Wody Polskie w Gliwicach przesyłają w załączeniu bieżące informacje w sprawie, zaktualizowane o ustalenia, wynikające z analiz prób wody" - napisała pani rzecznik.
Publikujemy komunikat w całości:
"Wykrycie przyczyn i sprawców zanieczyszczenia wód Kanału Gliwickiego, skutkującego pomorem ryb, do którego doszło w VI sekcji drogi wodnej i basenach portowych Śląskiego Centrum Logistyki S.A., coraz bliżej. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – zarządca tej drogi wodnej, zapowiedział w piątek 20 maja br. dodatkowe działania w ramach swoich kompetencji, w tym zakresie.
Wszystko za sprawą wyników analiz prób wody pobranych 27 kwietnia br. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Zgodnie z wynikami opracowanymi przez GIOŚ w wodzie stwierdzono wysokie zawartości chlorków.
Teraz Wody Polskie w Gliwicach, które działają w sprawie od pierwszych dni spostrzeżenia nieprawidłowości, zweryfikują pozwolenia wodnoprawne, zgodnie z którymi podmioty nimi dysponujące mogą korzystać z wylotów do Kanału Gliwickiego czy rzeki Kłodnicy. Do 2018 r. takie decyzje administracyjne przez wiele dziesiątków lat wydawały jednostki samorządu terytorialnego. Wysokie stężenie chlorków wykryto w konkretnych próbach wody, pobranych jednego dnia. Wyniki analiz porównawczych, które właśnie trwają, ułatwią dalsze wnioski.
Mimo, że pomór ryb, do którego mogło dojść na skutek zanieczyszczenia, nie nasila się, a obecnie obserwowane są pojedyncze egzemplarze padłych ryb, Wody Polskie w Gliwicach będą w dalszym ciągu aktywnie współpracować ze służbami w celu wykrycia i ukarania sprawców, tak by do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości.
- Najpewniej to skażenie chlorkami doprowadziło do pomoru ryb, jednak wciąż czekamy na kolejne wyniki prowadzonych analiz prób wody, pobranych w dn. 13 maja. Choć naszym kluczowym zadaniem, związanym z utrzymaniem Kanału Gliwickiego – śródlądowej drogi wodnej, jest zapewnienie odpowiednich parametrów nawigacyjnych, umożliwiających bezpieczną żeglugę załogom jednostek pływających, a nie wykrywanie przyczyn zanieczyszczeń i karanie sprawców, nie ma naszej zgody na taki proceder i zatruwanie wód. Dotyczy to nie tylko Kanału Gliwickiego ale wszystkich rzek i akwenów w naszej administracji – zapowiedział Marcin Jarzyński, p.o. dyrektora RZGW w Gliwicach i podziękował za rzeczowe ustalenia w sprawie WIOŚ w Katowicach i GDOŚ w Warszawie.
- Zważając na złożoność kompetencji w tym zakresie, które ustawodawca przewidział względem wielu instytucji, mamy nadzieję na skuteczną i owocną współpracę z każdym podmiotem, który powinien podjąć czynności w sprawie i w odróżnieniu od Wód Polskich w Gliwicach dysponuje katalogiem takich możliwości, uprawnień i narzędzi. Ze swojej strony poleciłem właściwym wydziałom i jednostkom Wód Polskich priorytetowe działania, szczegółów których z oczywistych względów w tym momencie nie ujawniamy – dodał dyrektor PGW WP w Gliwicach.
Wody Polskie w Gliwicach przypominają, że począwszy od 17 marca br. do chwili obecnej, zgodnie ze swoimi kompetencjami działają w sprawie m.in. poprzez:
1.) Powiadomienie właściwych służb o zdarzeniu tj. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (dalej: WIOŚ), Polski Związek Wędkarski (dalej: PZW) oraz PCZK w Gliwicach,
2.) Prowadzenie codziennego monitoring sytuacji na Kanale Gliwickim i rzece Kłodnicy,
3.) Weryfikację pozwoleń wodnoprawnych wydanych na wyloty posadowione na rzece Kłodnicy oraz Kanale Gliwickim,
4.) Weryfikację w terenie wylotów posadowionych w skarpach VI sekcji Kanału Gliwickiego,
5.) Udostępnienie WIOŚ w Katowicach pozwoleń wodnoprawnych,
6.) Zorganizowanie wizji terenowej z udziałem m.in. WIOŚ w Katowicach, ŚCL S.A., PZW i jednostek terenowych PGW WP,
7.) Dokonanie uzgodnień z PCZK w Gliwicach w kwestii ewentualnie prowadzonych prac przez zarządcę kąpieliska leśnego oraz kompleksu basenowego „Olimpijczyk”, w efekcie których mogłoby dojść do zanieczyszczenia Potoku Leśnego i kolejno - zasilanego jego wodami - Kanału Gliwickiego,
8.) Bieżące monitowanie działań podejmowanych przez WIOŚ oraz jednoczesne wnioski Wód Polskich o zintensyfikowanie działań w przedmiotowej sprawie,
9.) Obniżenie i ponowne podniesienie poziomu wody w V i VI sekcji Kanału Gliwickiego w celu poprawy warunków bytowania ryb poprzez jej mechaniczne dotlenienie, wykonane w terminie od 05.04.2022 r. do 07.04.2022r.
O powyższych działaniach RZGW w Gliwicach informuje na bieżąco m.in. w artykule pod adresem: https://gliwice.wody.gov.pl/aktualnosci/1522-informacja-w-sprawie-zanieczyszczenia-i-stanu-wod-v-i-vi-sekcji-kanalu-gliwickiego oraz https://gliwice.wody.gov.pl/aktualnosci/1537-informacja-w-sprawie-zanieczyszczenia-kanalu-gliwickiego-aktualizacja".
Napisz komentarz
Komentarze