Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na realizację polityki integrującej mieszkańców, wspieracie osób niepełnosprawnych, współpracę z organizacjami pozarządowymi czy działania związane z ekologią.
- Znaleźliśmy się w gronie nielicznych miast w Polsce, które otrzymały fundusze norweskie. Startowaliśmy kilka razy, jednak nigdy nie zostaliśmy zakwalifikowani. Dostaliśmy dofinansowanie programu, który opracowaliśmy. Opracowanie miało prawie osiemset stron i był to efekt działania praktycznie wszystkich pracowników urzędu miasta i dyrektorów jednostek, którzy tak przygotowali program, że został on zaakceptowany - powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.
Prace nad projektem rozpoczęły się już trzy lata temu. Projekt obejmuje m.in. adaptację budynku po dawnej szkole podstawowej nr 6 przy ulicy Stalmacha, gdzie powstanie centrum wolontariatu i organizacji pozarządowych oraz 30 mieszkań chronionych. Ale także rewitalizacja ulicy Głowackiego - tu powstanie deptak. W Domu Kultury "Chemik" zostaną przebudowane łazienki na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Natomiast przy Domu Dziennego Pobytu nr 2 "Magnolia" zostanie wybudowana oranżeria - ma to być element integrujący seniorów z dziećmi z sąsiadującego przedszkola.
Ponadto odbędą się różnego rodzaju warsztaty sensoryczne, ceramiczne, ogrodnicze, krawieckie. Powstały także: dziewczęca sekcja piłki nożnej, sekcja kajakarska oraz sekcja bowlingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowany będzie Koncert Czterech Kultur. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudni asystenta osoby niepełnosprawnej oraz stworzy system teleopieki. Również w ramach projektu będą darmowe szczepienia przeciwko HPV. Odbędzie się też wiele imprez sportowych.
- Obecny tu dziś z nami Darek, wpadł przeszukując internet wpadł na słowo Dugnat, słowo którego nie da się przetłumaczyć na język polski, a wiąże się z inicjatywą sąsiedzką. Kędzierzyn-Koźle, to młode miasto, bo ma zaledwie 47 lat. Powstało z różnych organizmów i dlatego jest tak różnorodne. Ale naszą siłą jest to, że wiemy czym jest solidarność, współdziałanie, mamy wspólny cel. Tylko aby ten cel osiągnąć, musimy wzmocnić więzi. Stąd też usnuliśmy projekt na idei Dugnad - opowiadała Beata Pierzchlewicz, Kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju i Środków Pomocowych Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.
Początkowo w konkursie wybranych miało zostać 15 projektów z dofinansowaniem 10 mln. euro, czyli ponad 40 mln. zł. każdy. Niestety w trakcie trwania konkursu komisja zmieniła warunki i postanowiła rozszerzyć grono zwycięskich miast do 29 przy tej samej puli. Dlatego dofinansowanie spadło do 3,5 mln. euro.
Napisz komentarz
Komentarze