Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 13:02
Reklama
Reklama
Reklama

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu kluczowa dla Republiki Czeskiej?

Jak już informowaliśmy nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ – Południe i pozwala przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska, aż po region Podkarpacia. Wiele wskazuje na to, że będzie też odpowiedzialna za dostawy gazu do naszego południowego sąsiada.
Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu kluczowa dla Republiki Czeskiej?

Źródło: Polsat News

Tłocznia wyposażona jest w trzy agregaty sprężarkowe o mocy 7,68 MW każdy, napędzane turbinami gazowymi. Budowa obiektu trwała 3 lata. W ramach inwestycji została przewidziana możliwość rozbudowy z trzech do sześciu sprężarek, co pozwoli w przyszłości zwiększyć moc tłoczenia. Skorzystać na tym może m.in. Republika Czeska. 

Premier Czech Peter Fiala odwiedził w zeszły piątek (29 kwietnia) Warszawę, by negocjować z Polską budowę gazociągu Stork II, który miałby dostarczać Czechom skroplony gaz znad Bałtyku.

Zmiana strategii

- Budowa gazociągu Stork II ma być narzędziem, które pozwoli Czechom zmniejszyć zależność od gazu z Rosji. Federacja Rosyjska zaostrza sytuację i łamie obowiązujące traktaty. To kolejny dowód na to, że musimy stopniowo pozbywać się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych – napisał na Twitterze jeszcze przed wizytą w naszym kraju premier Fiala.

Czeski portal Seznam Zprávy poinformował, że Ministerstwo Przemysłu Czech negocjuje już wznowienie projektu z Komisją Europejską.

Czesi są prawie w stu procentach uzależnieni od rosyjskiego gazu, a projekt Stork II, który miał łączyć Czechy i Polskę, został pogrzebany przez poprzedni rząd. W lipcu 2020 roku czeski operator systemu przesyłu gazu Net4Gas podjął decyzję o opóźnieniu budowy i zmniejszeniu planowanej przepustowości nowych połączeń gazowych z Polską i Austrią.

- Postanowiliśmy otworzyć debatę na temat gazociągu Stork II. Jest to temat, który kilka lat temu pojawił się w naszych rozmowach. Niestety, tutaj możemy posypać głowę popiołem - my, Czesi - ten temat został troszeczkę zapomniany, ale chcielibyśmy do tego wrócić, wrócić do tematu zbudowania Stork II - podkreślił podczas wizyty w Polsce premier Czech.

Peter Fiala poinformował też, że zaproponował w imieniu Republiki Czeskiej zacieśnienie współpracy z Polską, jeżeli chodzi o przepustowość terminali LNG, które Polska planuje zbudować. 

- Chcielibyśmy nabyć część gazu w ramach tych nowych terminali LNG i złożyliśmy taką ofertę stronie polskiej. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy w tym temacie - zaznaczył Peter Fiala.

Kędzierzyńska odnoga

Do zrealizowania czeskich planów potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura, która znajduje się po stronie polskiej. Konieczna w tej sytuacji jest budowa nowej nitki gazociągu, która miałaby zostać poprowadzona z Kędzierzyna-Koźla w kierunku czeskiej granicy. 

Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie Koźlu - będącej 15 tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50%. Dzięki zrealizowanym przez GAZ-SYSTEM inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego  – przekonuje prezes spółki GAZ-SYSTEM, Tomasz Stępień.

Inwestycja jest obiektem o łącznej mocy 23 MW, wybudowanym w ramach gazowego Korytarza Północ – Południe, składającego się z ponad 860 km gazociągów. Tłocznia Kędzierzyn zajmuje obszar o powierzchni 10 hektarów.


Nowa tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pytam bo sie nie znam ale chce wiedziecTreść komentarza: Wienci luftu w styropianie tera...Data dodania komentarza: 24.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna