Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Mniejszość Niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną, na której informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego znajdą zarówno uczniowie, rodzice jak i nauczyciele.
  • Źródło: TSKN na Śląsku Opolskim
Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Za uruchomieniem Supereule.pl stoi Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce w Internecie, które łączy zarówno informacje dotyczące organizacji nauczania języka niemieckiego w szkołach, jak również działania edukacji nieformalnej podejmowane przez stowarzyszenia i fundacje Mniejszości Niemieckiej po zajęciach szkolnych. To właśnie w tym miejscu znajdziemy szeroką ofertę zajęć, warsztatów, konkursów oraz szkoleń dla wszystkich grup wiekowych, a także wszelkie aktualne ustawy oraz dyrektywy polskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczące organizacji szkolnictwa mniejszościowego.

Platforma dedykowana jest w pierwszej kolejności do rodziców i osób, które uczą się języka niemieckiego, przede wszystkim jako języka ojczystego. Jest to również miejsce, gdzie nauczyciele, germaniści znajdą inspiracje i pomysły do prowadzenia zajęć. W newsach znajdują się aktualne informacje na temat planowanych terminów projektów, a także ciekawostki z zakresu historii, kultury, tradycji niemieckiej oraz informacje o nowych publikacjach, materiałach edukacyjnych.

Kwestia nauczania, przekazywania języka niemieckiego kolejnym pokoleniom była, jest i będzie absolutnie priorytetowym działaniem organizacji i liderów Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Chcemy, by nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości nauki języka niemieckiego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę supereule.pl, która zbiera informacje o wszystkich działaniach z zakresu edukacji językowej, podejmowane przez organizacje Mniejszości Niemieckiej, nie tylko z Polski. Ale jest to też podstawowe źródło wiedzy i informacji z zakresu prawa. Gromadzi wiedzę o materiałach edukacyjnych. Jest bardzo dobrym narzędziem, które może pomóc w nauczaniu zarówno formalnym jak i pomóc w wychowywaniu dzieci dwujęzycznie. Nie musimy więc już dzisiaj odwiedzać wielu stron różnych organizacji i projektów, wystarczy, że wejdziemy na supereule.pl! Wierzę, że każdy, kto szuka informacji na temat edukacji mniejszościowej, dotyczącej nauczania języka niemieckiego znajdzie tam odpowiedzi na swoje pytania. Kiedy ją tworzyliśmy nie mogliśmy przewidzieć rozwoju sytuacji i faktu, że zostaną w Polsce wprowadzone przepisy dyskryminujące mniejszość niemiecką w zakresie edukacji poprzez ograniczenie z 3 do 1 ilości godzin języka niemieckiego w szkołach. Tym bardziej więc dzisiaj wiedza dostępna na platformie dotycząca różnych form i możliwości kształcenia językowego nabiera na znaczeniu - mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim. 

Platformę przygotowano zarówno w języku polskim jak i języku niemieckim. Sama nazwa „Supereule” w języku polskim oznacza super sowę – sowę, która ma właśnie „tę super moc”: moc tradycji, kultury, tożsamości i posługuje się językiem mniejszości. W szacie graficznej platformy, aż roi się od sów o super mocach, warto o nich poczytać, aby swobodnie się po niej poruszać. Kolaże sów wykonała Halina Fleger a za wykonanie strony odpowiedzialna jest firma: Adapt-Systems.

Zrealizowanie platformy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama