Reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 14:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Reklama
Mniejszość Niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną, na której informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego znajdą zarówno uczniowie, rodzice jak i nauczyciele.
  • Źródło: TSKN na Śląsku Opolskim
Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Za uruchomieniem Supereule.pl stoi Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce w Internecie, które łączy zarówno informacje dotyczące organizacji nauczania języka niemieckiego w szkołach, jak również działania edukacji nieformalnej podejmowane przez stowarzyszenia i fundacje Mniejszości Niemieckiej po zajęciach szkolnych. To właśnie w tym miejscu znajdziemy szeroką ofertę zajęć, warsztatów, konkursów oraz szkoleń dla wszystkich grup wiekowych, a także wszelkie aktualne ustawy oraz dyrektywy polskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczące organizacji szkolnictwa mniejszościowego.

Reklama

Platforma dedykowana jest w pierwszej kolejności do rodziców i osób, które uczą się języka niemieckiego, przede wszystkim jako języka ojczystego. Jest to również miejsce, gdzie nauczyciele, germaniści znajdą inspiracje i pomysły do prowadzenia zajęć. W newsach znajdują się aktualne informacje na temat planowanych terminów projektów, a także ciekawostki z zakresu historii, kultury, tradycji niemieckiej oraz informacje o nowych publikacjach, materiałach edukacyjnych.

Kwestia nauczania, przekazywania języka niemieckiego kolejnym pokoleniom była, jest i będzie absolutnie priorytetowym działaniem organizacji i liderów Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Chcemy, by nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości nauki języka niemieckiego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę supereule.pl, która zbiera informacje o wszystkich działaniach z zakresu edukacji językowej, podejmowane przez organizacje Mniejszości Niemieckiej, nie tylko z Polski. Ale jest to też podstawowe źródło wiedzy i informacji z zakresu prawa. Gromadzi wiedzę o materiałach edukacyjnych. Jest bardzo dobrym narzędziem, które może pomóc w nauczaniu zarówno formalnym jak i pomóc w wychowywaniu dzieci dwujęzycznie. Nie musimy więc już dzisiaj odwiedzać wielu stron różnych organizacji i projektów, wystarczy, że wejdziemy na supereule.pl! Wierzę, że każdy, kto szuka informacji na temat edukacji mniejszościowej, dotyczącej nauczania języka niemieckiego znajdzie tam odpowiedzi na swoje pytania. Kiedy ją tworzyliśmy nie mogliśmy przewidzieć rozwoju sytuacji i faktu, że zostaną w Polsce wprowadzone przepisy dyskryminujące mniejszość niemiecką w zakresie edukacji poprzez ograniczenie z 3 do 1 ilości godzin języka niemieckiego w szkołach. Tym bardziej więc dzisiaj wiedza dostępna na platformie dotycząca różnych form i możliwości kształcenia językowego nabiera na znaczeniu - mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim. 

Platformę przygotowano zarówno w języku polskim jak i języku niemieckim. Sama nazwa „Supereule” w języku polskim oznacza super sowę – sowę, która ma właśnie „tę super moc”: moc tradycji, kultury, tożsamości i posługuje się językiem mniejszości. W szacie graficznej platformy, aż roi się od sów o super mocach, warto o nich poczytać, aby swobodnie się po niej poruszać. Kolaże sów wykonała Halina Fleger a za wykonanie strony odpowiedzialna jest firma: Adapt-Systems.

Zrealizowanie platformy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ore ore rebe da amoreTreść komentarza: Nic się nie zmieniło tylko cygany teraz są zasiedleni za pół darmo i drą ryja na cały glosData dodania komentarza: 7.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Tak przeszło 100 lat temu wyglądała ulica Głowackiego w KędzierzynieAutor komentarza: LotusTreść komentarza: Słaby sezon a przyszły zapowiada się jeszcze gorzej. Erę Zaksy uważam za zakończoną.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 08:16Źródło komentarza: Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle i melduje się w półfinaleAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Ukraińcy i TurcyData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:34Źródło komentarza: “Incydent kałowy” w Wodnym oKKu. Basen rekreacyjny nieczynny do odwołaniaAutor komentarza: MimiTreść komentarza: Ktoś tu nie lubi wodnego Okka...Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:04Źródło komentarza: “Incydent kałowy” w Wodnym oKKu. Basen rekreacyjny nieczynny do odwołaniaAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Może przedwcześnie ale inauguracja czyli otwarcie sezonu kupą rozpoczęty. Jak co roku. I o co afera ? Większość z korzystających również pozostawia siuśki i nikt z tego afery nie robi.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 17:33Źródło komentarza: “Incydent kałowy” w Wodnym oKKu. Basen rekreacyjny nieczynny do odwołaniaAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Zgłosić naszym dzielnym policjantom. Jest to sprawa, według nich przestępstwo na ich poziomie.... Kto pozostawił odchody, kał, stolec, gó*no ?Data dodania komentarza: 6.04.2025, 17:30Źródło komentarza: “Incydent kałowy” w Wodnym oKKu. Basen rekreacyjny nieczynny do odwołania
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna