To był wyjątkowy, dziesiąty memoriał, który wystartował o siódmej rano, a zakończył się symbolicznie o 21.37 – w godzinę śmierci papieża Polaka. Wtedy zatrzymano licznik, który wskazał 26 557 przepłyniętych basenów.
- O godzinie 21 do wody weszli zawodnicy niepełnosprawni, to do nich należały ostatnie minuty memoriału, płynęli w asyście ratowników WOPR-u. Każdy po wszystkim otrzymał specjalny certyfikat z liczbą przepłyniętych basenów - powiedziała Ewa Hałambiec, organizatorka sztafety pływackiej.
Najmłodsza uczestniczka miała 6 lat, a najstarszy pływak 78.
- Postać Jana Pawła II można upamiętniać w różny sposób, również taki, integrując się na basenie i przypominając papieża Polaka, którego nie ma już z nami od 17 lat. Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom, opiekunom, organizatorom, jesteście wspaniali i każdy z was jest tu dziś zwycięzcą - mówili prezydent Sabina Nowosielska, starosta Paweł Masełko oraz ks. Edward Bogaczewicz, proboszcz parafii na osiedlu Piastów, którzy objęli memoriał patronatem wraz z biskupem opolskim.
O godz. 21.37 symbolicznie opuszczono flagę Olimpiad Specjalnych, wtedy też zabrzmiał hymn olimpiad, a ostatni zawodnicy wyszli z wody. Minutą ciszy upamiętniono Stanisława Wolkiewicza, prekursora ratownictwa na Opolszczyźnie, który zmarł kilka tygodni temu. Finał uświetnił muzycznie zespół Tiaku.
Napisz komentarz
Komentarze