Kaszel mokry – produktywny sprzymierzeniec w walce z infekcją
Kaszel mokry zwany również produktywnym pozwala wydalić z dróg oddechowych wydzielinę wraz z drobnoustrojami, które wywołały infekcję.
Flegma transportowana jest z dolnych dróg oddechowych. Jeśli ma kolor biały lub przezroczysty, oznacza to, że organizm zmaga się z atakiem wirusów. W przypadku wydzieliny w kolorze żółto-zielonym – choroba ma podłoże bakteryjne.
Leczenie kaszlu mokrego ogranicza się do stosowania leków rozrzedzających wydzielinę, co ma na celu usprawnienie oczyszczania dróg oddechowych. Jest to szczególnie ważne, gdy napady kaszlu są tak silne, że zaczynają wywoływać ból w klatce piersiowej i duszności.
Cennym wsparciem może być syrop na kaszel mokry na bazie wyciągów roślinnych np. z babki lancetowatej lub bluszczu pospolitego. Jeśli jednak kaszel jest bardzo intensywny, sięgnij po preparaty na bazie np. ambroksolu, który zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych. Dzięki temu odkrztuszanie nie będzie wywoływać bólu ani odruchów wymiotnych.
Pomocne mogą być też inhalacje solą fizjologiczna z dodatkiem olejku eukaliptusowego, tymiankowego, miętowego i pichtowego (z pędów jodły). Jeśli nie dysponujesz nebulizatorem, możesz olejek wkropić do wrzącej wody i wdychać generowaną parę.
Kaszel suchy – duszący kłopot nasilający się nocą
Kaszel suchy nazywany jest nieproduktywnym. Oznacza to, że nie przyczynia się on do usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Ataki nasilają się w szczególności w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie panuje bardzo suche powietrze. Odruch trudno jest powstrzymać, ponieważ towarzyszy mu intensywne łaskotanie gardła i okolic tchawicy.
Jeśli kaszel jest spowodowany infekcją (a nie astmą lub alergią) wówczas po kilku dniach naturalnie przekształca się w kaszel produktywny, czyli mokry. Zanim to jednak nastąpi, ataki można powstrzymać, stosując lek na suchy kaszel.
Zadbaj również o zwiększoną wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz.
W celu nawilżenia podrażnionych dróg oddechowych warto również wykonywać inhalacje solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny.
Nocne napady kaszlu suchego może natomiast zmniejszyć wtarcie w skórę klatki piersiowej wazeliny z dodatkiem olejków eterycznych.
Napisz komentarz
Komentarze