Pierwszym krokiem jest oczywiście wystąpienie o rozwód, które zostaje sporządzone w formie pisemnej i złożone w wydziale cywilnym urzędu okręgowego. Wniosek może zostać złożony przez każdego z partnerów, jednak ważne jest, aby do dokumentów dołączyć sprecyzowany powód rozwodu. Dodatkowo w uzasadnieniu pozwu o rozwód należy dołączyć informacje dotyczące dzieci, takie jak ich liczba, wiek oraz płeć. Zawarte muszą być również dane o zarobkach, stosunku majątkowym oraz rodzaju umowy małżeńskiej, jaką zawarli małżonkowie. Pozew może zawierać również żądanie alimentacyjne na rzecz dzieci oraz informacje o powołanych świadkach.
Sytuacje życiowe są różne, a rozwód nie oznacza całkowitego rozdzielenia finansowego partnerów. Dodatkowym wnioskiem, jaki można dołączyć do dokumentów jest wniosek o wydanie przez sąd postanowienia o spełnianiu obowiązków małżeńskich, takich jak opieka nad dziećmi czy finansowe zaspokajanie potrzeb rodziny na czas trwania rozprawy.
Do wniosku o rozpatrzenie sprawy rozwodowej warto dołączyć również dokumenty, takie jak akt zawarcia małżeństwa, akty urodzenia dzieci oraz zaświadczenia o pobieranych świadczeniach i otrzymywanych zarobkach. Dodatkowo za sprawę rozwodową należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł. Innymi naliczanymi opłatami są opłaty za wynajęcie pełnomocnika, opinia biegłego, wywiad kuratorski oraz opłaty za wniosek o podziale wspólnego majątku.
Współpraca przy artykule: https://adwokatgoncik-jaskolska.pl/