Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:29
Reklama
Reklama
Reklama

Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć na ten temat?

Rozwód wiąże się nie tylko ze zmianami w życiu codziennym, ale także z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest podział majątku. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć na ten temat?

Podział majątku po rozwodzie to jedno z najtrudniejszych zadań, któremu muszą stawić czoła małżonkowie. Czym jest majątek wspólny, a czym osobisty? Jakie są sposoby podziału majątku po rozwodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Podział majątku wspólnego. Czym jest majątek wspólny?

W sprawach o podział majątku wspólnego małżonków bardzo ważne jest wstępne przeanalizowanie składu majątku. Istotne jest m.in. ustalenie, co znajduje się w majątku wspólnym małżonków. Wspólność majątkowa obejmuje przedmioty nabyte przez małżonków w czasie jej trwania. Do majątku wspólnego można zaliczyć m.in.:

  • wynagrodzenie za pracę, a także dochody z innej działalności zarobkowej małżonka;
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunku otwartego i pracowniczego rachunku emerytalnego każdego małżonka;
  • dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonka;
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie ZUS.

Co wchodzi w skład majątku osobistego?

Przy podziale majątku konieczna jest również analiza składu majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego zaliczamy wszystko to, co nie wchodzi w skład majątku wspólnego, czyli:

  • przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  • przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przez zapis, dziedziczenie lub darowiznę;
  • przedmioty majątkowe, które służą do zaspokojenia osobistych potrzeb małżonka;
  • prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej;
  • przedmioty uzyskane jako odszkodowanie za uszkodzenie ciała oraz wywołanie rozstroju zdrowia;
  • prawa niezbywalne, które przysługują tylko jednemu małżonkowi;
  • wierzytelności nabyte w związku z wynagrodzeniem za pracę lub inną działalność zarobkową;
  • przedmioty majątkowe, które zostały uzyskane przez małżonka jako nagroda za jego osobiste osiągnięcia;
  • prawa autorskie oraz pokrewne;
  • przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.

Podział majątku po rozwodzie – jak to zrobić?

Podziału majątku wspólnego można dokonać przed rozwodem, w jego trakcie lub po rozwodzie. Większość osób decyduje się na ten krok po ustaniu związku małżeńskiego. Sprawę o podział majątku po rozwodzie można rozwiązać na dwa sposoby. Najszybszą metodą jest zawarcie ugody z byłym małżonkiem. Jednak w sytuacji braku porozumienia byłych małżonków w kwestii podziału majątku, konieczne jest wytoczenie sprawy sądowej. Sprawy o podział majątku po rozwodzie nie należą do najłatwiejszych. W takich przypadkach skutecznej pomocy może udzielić adwokat rozwód. katowice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anna 04.05.2022 09:44
Widziałem tutaj komentarz kilka tygodni temu na temat dr Agbazary i postanowiłem skontaktować się z nim zgodnie z instrukcją, dzięki temu człowiekowi za przyniesienie mi radości zgodnie z życzeniem. Postępowałam zgodnie z instrukcjami, które udzielił, aby odzyskać moją ukochaną, która opuściła mnie i dzieci na 3 lata, ale dzięki dr Agbazara, bo teraz wróciły do mnie na dobre i jesteśmy razem szczęśliwi. Skontaktuj się z nim również w celu uzyskania pomocy, jeśli masz problem w związku przez e-mail na adres: ( [email protected] ) LUB Przez WhatsApp na: ( +2348104102662 ). I zeznaj za siebie.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna