Reklama
wtorek, 22 kwietnia 2025 04:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA

Po II wojnie światowej w miejscu tym istniała szkoła, a już po transformacji ustrojowej mieściła się tam dyskoteka Baby Blue. Popularne „baraki” - bo tak mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywali to miejsce - miały jednak swój wojenny epizod.
  • Źródło: Bunker King
„Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA

Podczas II wojny światowej w tym miejscu funkcjonowała międzyzakładowa stołówka. Niestety do naszych czasów nie przetrwały zdjęcia z lat wojennych, a tylko opowiadania pracowników tego obiektu oraz mieszkańców osiedla, których wiele lat po wojnie wysłuchał Waldemar Ociepski, prezes Stowarzyszenia Blechhammer-1944. 

„Baraki” w czasie wojny były nazywane „halą tysięczną” prawdopodobnie ze względu na ilość posiłków które mogły być przygotowane w tym obiekcie. 


Nie wiadomo jednak czy chodziło o tysiąc dań jednorazowo, czy raczej w ciągu dnia, choć myślę że w grę może wchodzić pierwsza opcja ze względu na spory rozmiar obiektu. Budynek w listopadzie 2012 roku strawił pożar i dziś możemy zobaczyć już tylko jego ruiny między ulicami Przyjaźni i Energetyków na terenie Blachowni.

Ze względu na dużą liczbę niezabezpieczonych dziur i kanałów lepiej omijać to miejsce, choć z pewnością pogłoski o podziemnych korytarzach kusiły i kuszą lokalnych eksploratorów.  

Po latach, podczas wyburzania obiektu, które uwiecznił Waldemar Ociepski, prezes Stowarzyszenia Blechhammer-1944, okazało się że w tym kompleksie, pod jednym z budynków znajdują się okazałe i solidne piwnice zalane wodą. 

Z relacji byłego pracownika szkoły wynika, że woda w piwnicach była problemem przez wiele lat. 

Korciło mnie bardzo żeby zobaczyć co zostało jeszcze w gruzach, lecz nie zdecydowałem się wejść na teren tego obiektu ze względu na spore niebezpieczeństwo - przyznaje Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King. 

Więcej informacji na temat tego miejsca znajdziecie w archiwalnym materiale "Lokalnej". 

Autorem zdjęć w fotogalerii jest Waldemar Ociepski.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

brc 13.04.2025 20:44
no tak... za po to wszystko niszczało...

Vanessa 12.04.2025 07:57
Z sentymentem wspominam to miejsce, 25 lat temu tańczyłam tam na rurze.

hydraulik wysokich napięć 12.04.2025 15:40
a teraz to już stara rura jesteś...

Vanessa 13.04.2025 22:47
Może i stara ale w przeciwieństwie do twojej - szczelna.

Elektronik 11.04.2025 16:37
Mam zaszczyt być absolwentem technikum elektryczno- elektronicznego ówcześnie mieszczącego się w dzisiejszych zgliszczach. Szkoła do której najtrudniej było się dostać a jeszcze trudniej ukończyć. Już w III klasie korzystaliśmy z podręczników akademickich w zakresie automatyki i elektroniki. Cała klasa zdawała dodatkowo matematykę na maturze bo nie musieliśmy się do tego dodatkowo przygotowywać. Inżynierowie Starostka, Czerniachowski,Neumann i Leksza zorganizowali nam wiele nieprzespanych nocy ale dzisiaj... łezka w oku. Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów ZST i dawnych nauczycieli.

Historyk amator 11.04.2025 14:21
Do"haha" Ty tumanie! Taka to historia trzeba ją kultywować dla młodych ludzi żeby Nie byli takimi tumanami jak Ty jesteś!Duży szacunek dla ludzi którzy dbają o historię Naszego miasta.

Ślonski synek 11.04.2025 12:53
Wspaniała kuźnia kadr. Wyszło z niej wielu przyszłych inżynierów, realizują się w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Stajnia dla koni za Niemca i stąd też ksywka jednego nauczyciela. Łącznik ze stołami do pingla. Ogrzewanie parowe i jego efekty dźwiękowe, codziennie szkolne bułki na przerwie. O piwnicach wiedzieliśmy, że są. Pisemko podziemne BARAKOWÓZ, mam 1 egzemplarz. Kiedyś to było.

haha 11.04.2025 12:16
jakiś lokalny gawędziarz dorobił legendę do baraku który dawno temu powinien być rozebrany

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna