Nawiązanie współpracy z produkującymi, wytwarzającymi produkty spożywcze lub rękodzieło. Taki cel przyświeca Euro-Country. Stowarzyszenie z Polskiej Cerekwi zaprosiło na szkolenie, w którym wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu oraz osoby już zajmujące się rolniczym handlem detalicznym.
- Szkolenie polegało na zaprezentowaniu rolnikom procedur, jak bezpiecznie i zgodnie z literą prawa założyć swój własny handel detaliczny. Była część teoretyczna, jak i praktyczna, polegająca na zaprezentowaniu dobrych praktyk na przykładzie osób, które już taki handel założyły i sprzedają produkty - takie jak sery czy miody - wytwarzane we własnym gospodarstwie - podsumowuje przedsięwzięcie Aleksandra Czochara ze Stowarzyszenia Euro-Country. - Dodatkowo przedstawiciele sanepidu i weterynarii w części teoretycznej zapewniali o pomocy przy wypełnianiu wniosków lub przy odpowiednim dopasowaniu swoich budynków, pomieszczeń do obowiązujących przepisów sanitarno-weterynaryjnych - dodaje. Wyraża też nadzieję, że szkolenie przełoży się na wymierne efekty i w niedługim czasie będziemy mogli kupić nasze lokalne produkty "nie spod lady".
Warto dodać, że w przyszłym roku stowarzyszenie z Polskiej Cerekwi planuje pozyskać lokalnych producentów z naszego terenu, ogłaszając konkurs. Chciałoby także stworzyć Markę Lokalnych Produktów - oferowanym oficjalnie do sprzedaży artykułom naszych wytwórców nadawano by certyfikat.
Rolniczy handel detaliczny umożliwia sprzedaż przez rolników wytworzonej przez siebie żywności, a został wprowadzony od 1 stycznia 2017 r.
Szkolenie zrealizowano na potrzeby projektu współpracy pn. "Czas na produkt lokalny" w ramach poddziałania "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze