Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 15:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto Reformacji obchodzono w kościele ewangelicko-augsburskim w Kędzierzynie

Dla większości mieszkańców niewielki, ceglany kościółek przy skrzyżowaniu ul. Głowackiego z Grunwaldzką w Kędzierzynie to tylko zabytek. Mało kto wie, że jest to świątynia filialna parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kościół został wybudowany ze składek protestantów na początku XX wieku. Plac pod budowę ofiarował książę von Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. Poświęcenie budowli odbyło się 6 lipca 1903 roku. Świątynia przetrwała II wojnę światową, a od 1948 roku jest filią zabrzańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kościół został wyremontowany.

Co dwa tygodnie w niedziele odbywają się w nim nabożeństwa, które odprawia ksiądz Dariusz Dawid, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Ostatnie miało miejsce 31 października w Święto Reformacji, zwane też Pamiątką Reformacji. Obchodzone jest w rocznicę słynnego wystąpienia Marcina Lutra, który domagał się reformy kościoła katolickiego i 31 października 1517 roku dokument ze swoimi 95. tezami, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. To dało początek reformacji.

Uroczyste nabożeństwo z kamerą odwiedził Maciej Niemas.

- Parafia obchodziła wiele rocznic, ale nikt się nią za bardzo nie interesował. Warto zaznaczyć, że kościół był wykorzystywany jako sala koncertowa, a nawet zastępował świątynię wyznawcom prawosławia. Chciałem tym filmem wyjść naprzeciw nielicznym wiernym z Kędzierzyna-Koźla oraz innym luteranom, którzy specjalnie przyjeżdżają do naszego miasta z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w nabożeństwach. Dzięki nim ten kościół nie jest tylko zabytkiem - przyznał autor filmu.

ZOBACZ FILM

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Z kościółkiem związany jest też pewien eksponat w kozielskim muzeum. Chodzi o tablicę pamiątkową z nazwiskami 18. poległych podczas I wojny światowej, która umieszczono w kędzierzyńskiej świątyni. Poświęcona została w Dzień Zaduszny 1925 roku. Upamiętniała żołnierzy z Kędzierzyna, którzy służyli w 3. kompanii 62. Górnośląskiego Regimentu Piechoty. Na terenie Francji zginęli i tam zostali pochowani: kapral Martin Leder, grenadier Curt Pannewitz, kanonier Willi Bartel oraz telegrafista Wilhelm Richards. 27 lipca 1917 roku w Belgii zginął Ernest Rother, którego pochowano na cmentarzu wojennym w Menen. Nie są znane miejsca śmierci i pochowków pozostałych ewangelickich mieszkańców Kędzierzyna: Ottona Tauera, Curta Vogta, Ottona Alera, Karla Schmidta, Augusta Schiefersteina, Theobalda Hoffmana, Oskara Pravemanna, Wilhelma Lauterbacha, Hermana Klüsenera, Arthura Freihuba, Martina Bergera i Ernsta Rothera. Jedynie na ogromnej drewnianej tablicy, znajdującej się obecnie w Muzeum Ziemi Kozielskiej, można poznać daty ich śmierci.


W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku

W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna