Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 16:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poszukują śladów cmentarza w okolicy dawnego obozu w Grabówce

Stowarzyszenie Blechhammer-1944 z Kędzierzyna-Koźla poszukuje informacji na temat cmentarza, który w czasie II wojny światowej znajdował się w okolicy obozu pracy przymusowej dla Żydów w Grabówce.
  • Źródło: Blechhammer-1944
Poszukują śladów cmentarza w okolicy dawnego obozu w Grabówce

Stowarzyszenie Blechhammer-1944 zamieściło na swoim facebookowym profilu informację o dawnym obozie w Grabówce.

„Bardzo często z miejscami, które dobrze znamy, związana jest historia o której wiedzą tylko nieliczni. Takim miejscem jest na pewno siedziba firmy Rinnen Polska w Grabówce, którą miał okazję zobaczyć każdy, kto jechał z Kędzierzyna do Gliwic drogą wojewódzką nr 408.

Podczas ostatniej wojny na części terenu, który ówcześnie mieścił betoniarnię i duży skład meblowy należący do przedsiębiorcy Biadacza, Niemcy utworzyli obóz, który miał dostarczać siłę roboczą dla budującej się fabryki IG Farben Werk Heydebreck.

Początkowo (sierpień 1940) umieszczono tam komando robocze jeńców brytyjskich. Jednym z nich był saper Norman Middleton, który w czasie swej niewoli zasłynął sześcioma ucieczkami, w tym dwoma dokonanymi z obozu w Grabówce.

W marcu 1943 roku w opuszczonym przez Brytyjczyków obozie umieszczono więźniów żydowskich przeniesionych z obozu Sakrau. W ten sposób do archipelagu obozowego Organizacji Schmelt dołączył Zwangsarbeitslager fur Juden Sackenhoym, liczący około 350 więźniów i 25 więźniarek. 22 kwietnia 1944 obóz został zlikwidowany, a pozostałych przy życiu więźniów przeniesiono do podobozu Auschwitz w Sławięcicach.”

Na dokumencie z pierwszego zdjęcia poniżej jest informacja o cmentarzu żydowskim, który znajdował się w pobliżu obozu na terenie miejscowości Korzonek. "Poszukujemy wszelkich informacji na temat cmentarza wymienionego w załączonym piśmie. Gdzie dokładnie się znajdował? Czy był ekshumowany po wojnie? Grzebano w nim zwłoki zmarłych i zamordowanych więźniów tego obozu, a także obozu dla Żydów Reigersfeld." - czytamy na profilu.

Więcej o działalności stowarzyszenia na stronie Blechhammer-1944.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna