Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 11:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mroczne i zagadkowe miejsce w lasach okalających Kędzierzyn-Koźle. ZDJĘCIA i FILM

Okazuje się, że okoliczne lasy kryją wiele tajemnic, których pochodzenie do dziś zaskakuje i wzbudza emocje. Między kędzierzyńsko-kozielskimi osiedlami Sławięcice i Azoty znajdował się kiedyś zameczek myśliwski. Do naszych czasów przetrwały z niego jedynie ruiny i interesujące głazy z wyrytymi na nich symbolami, powszechnie znanymi jako runy.
Mroczne i zagadkowe miejsce w lasach okalających Kędzierzyn-Koźle. ZDJĘCIA i FILM

Autor: źródło: SRC Urbex

Do miejsca tego nawiązuje m.in. forum internetowe Strażnicy Czasu.

„Nieopodal uroczyska Dąbrowa Leśna, w sąsiedztwie pozostałości niemieckiej wieży obserwacyjnej oraz baterii przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej, odnaleźć można bardzo ciekawy kopiec ziemny z kilkoma kamieniami umieszczonymi na szczycie. Na największych głazach wyryto przed laty starogermańskie symbole: strzałę, zakrzywioną swastykę oraz runę sigel. Skojarzenie z hitlerowcami nasuwa się natychmiastowo, jednak najpewniej jest ono błędne. Wydrapane na skale znaki prawdopodobnie mają trochę starszą metrykę. Jak z tymi znakami na kamieniu było naprawdę, pewnie już się nie dowiemy. Mam nadzieję, że nikomu do głowy nie przyjdzie niszczenie z powodów ideologicznych tego ciekawego reliktu przeszłości. Historia i własne doświadczenia uczą, że skrajności i brak refleksji, a przede wszystkim brak szacunku, zazwyczaj nie prowadzą do niczego dobrego” - czytamy na forum Strażnicy Czasu.

Na forum tym w jednym z komentarzy pojawił się wpis, który przybliża nieco znaczenie tych symboli.

„Pierwsza z run - w kształcie grotu strzały - nazywa się Tiwaz. Związana jest Tyrem, synem Odyna, jednorękim bogiem wojny. Według starogermańskich wierzeń ów Tyr był strażnikiem etyki wojownika. Druga runa - w kształcie litery S - to Sigel. Symbolizuje słońce i zwycięstwo. Na kamieniach jest jeszcze wyryta zakrzywiona swastyka. Taka sama występuje na emblemacie niemieckiego towarzystwa okultystycznego Thule. Kiedyś w miejscu, gdzie znajdują się te kamienie, stał zameczek. Jedna z teorii mówi, że zbierała się w nim grupa okultystycznego, nacjonalistycznego towarzystwa Thule, która po I wojnie światowej była wylęgarnią kadr dla ruchu nazistowskiego i inspiratorem rasistowskiej ideologii NSDAP”.

"Lokalna" skontaktowała się w tej sprawie z Edwardem Haduchem z kędzierzyńsko-kozielskiego stowarzyszenia miłośników historii Blechhammer 1944.

- Zamek myśliwski na Dąbrowie został zbudowany w latach 60. bądź 70. XIX wieku. Inicjatorem budowy i pewnie też samym realizatorem był ówczesny książę Hugo von Hohenlohe, właściciel dóbr sławięcickich żyjący w latach 1816-1897. W jednym z artykułów w internecie wyczytałem, że interesował się on tematyką okultystyczną. Zresztą w tych wyższych sferach niemieckich zainteresowanie okultyzmem, czy też mitami starogermańskimi było dosyć powszechne. Nawiązując do samego miejsca, w którym spoczywają te głazy, to jest tam usypany kopiec, który też być może kryje w sobie jakieś tajemnice - nie wyklucza Edward Haduch.

Ostatnio film na temat tego tajemniczego miejsca zamieścił kanał SRC Urbex.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

źródło: SRC Urbex

źródło: SRC Urbex

źródło: SRC Urbex

źródło: SRC Urbex


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Odkrywca 01.06.2022 20:55
Wzdłuż drogi za zakładami azotowymi, droga leśną która idzie się wzdłuż bram obok zespołu szkół prowadzącej wzdłuż wału za zakładami która obecnie jest zamknięta z powodu wycinki drzew i terenu prywatnego Azot jest ścieżka obok ktorej leżą pojedyncze kamienie z podobnymi runami.

Jaro 01.08.2022 12:00
Możesz podać namiary ulice

krzysztof 12.09.2021 07:43
Czy ktoś może podać jakąś bliższą lokalizacje - np w stosunku do "ulic" Dąbrowa leśna i spacerowa ?

krzysztof 12.09.2021 07:18
Po drugiej stronie czego ?

and 11.09.2021 08:32
Ktoś tu nie odrobił lekcji historii to nie swastyka choć niektórym się tylko tak kojarzy to znak słońca

Hugo 10.09.2021 16:23
Po drugiej stronie są pozostałości byłego obozu karnego dla żołnierzy wermachtu,to też bardzo ciekawa historia.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Monitoring tam trzeba zainstalować bo zaraz ten zabawki zniszczą. A pobliska policja ma to w d*pie...Data dodania komentarza: 11.04.2025, 17:00Źródło komentarza: Nowoczesny plac zabaw w zielonej scenerii. ZDJĘCIAAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Na biedną i inteligentną nie trafiło.....Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:56Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: ElektronikTreść komentarza: Mam zaszczyt być absolwentem technikum elektryczno- elektronicznego ówcześnie mieszczącego się w dzisiejszych zgliszczach. Szkoła do której najtrudniej było się dostać a jeszcze trudniej ukończyć. Już w III klasie korzystaliśmy z podręczników akademickich w zakresie automatyki i elektroniki. Cała klasa zdawała dodatkowo matematykę na maturze bo nie musieliśmy się do tego dodatkowo przygotowywać. Inżynierowie Starostka, Czerniachowski,Neumann i Leksza zorganizowali nam wiele nieprzespanych nocy ale dzisiaj... łezka w oku. Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów ZST i dawnych nauczycieli.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:37Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Wspaniała kuźnia kadr. Wyszło z niej wielu przyszłych inżynierów, realizują się w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Stajnia dla koni za Niemca i stąd też ksywka jednego nauczyciela. Łącznik ze stołami do pingla. Ogrzewanie parowe i jego efekty dźwiękowe, codziennie szkolne bułki na przerwie. O piwnicach wiedzieliśmy, że są. Pisemko podziemne BARAKOWÓZ, mam 1 egzemplarz. Kiedyś to było.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:53Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: jakiś lokalny gawędziarz dorobił legendę do baraku który dawno temu powinien być rozebranyData dodania komentarza: 11.04.2025, 12:16Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: My w PiS udzieliliśmy 250.000 wiz w różnych placówkach dyplomatycznych. A prezydent Andrzej Duda słusznie blokuje odwołanie tych ambasadorów z placówek. My w PiS ubogaciliśmy kraj elitarnymi przedstawicielami wielu krajów i jednej religii, co już widać w miastach w trakcie Ramadanu.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 23:58Źródło komentarza: Nowa dyrektor ICSO „Blachownia” i plany współpracy z miastem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama