Bezpośrednim organizatorem pogrzebu był prawosławny duchowny z miejscowej parafii mitrat Stanisław Strach. W ostatniej drodze żołnierzom towarzyszyli: konsul generalny Federacji Rosyjskiej z Poznania, przedstawiciel Ministerstwa Obrony i attache wojskowy FR z Warszawy, konsul generalny i attache wojskowy Białorusi, przedstawiciel Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Weteranów II Wojny Światowej, Stowarzyszenie „Grunwald”, Stowarzyszenie KURSK, goście z Niemiec oraz mieszkańcy miasta i okolic.
Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej został założony w latach 50. Pochowani są na nim żołnierze Armii Radzieckiej, którzy polegli w czasie wojny na terenie Opolszczyzny. W latach pięćdziesiątych na teren cmentarza przywieziono ekshumowane zwłoki poległych i pochowano. Na cmentarzu znajduje się 468 mogił zbiorowych, w których pochowanych jest ok. 18 tysięcy żołnierzy. Pośrodku obiektu znajduje się pomnik, na którym widnieje napis: „Chwała Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w obronie naszej wolności”. Rok 1959. Mieszkańcy Kędzierzyna.
Zapraszamy do obejrzenia filmu kanału Bunker King oraz fotogalerii z sobotniej uroczystości (źródło: Fundacja SILESIA oraz Stowarzyszenie KURSK).
Napisz komentarz
Komentarze