Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

​​​​​​​Przed nożyczkami nie uciekają. Z ich włosów powstają peruki dla chorych, którzy przeszli chemioterapię

Najgorzej było na początku, jak nie dało się ich spiąć. Wtedy wyglądałem strasznie, bo trudno było zrobić jakąkolwiek fryzurę. Znajomi reagowali różnie. Ci, którzy wiedzieli, w jakim celu zapuszczam włosy, podziwiali. Niemający tej wiedzy mówili, że wyglądam jak samuraj - śmieje się Łukasz Barucha. Naczelnik OSP Bierawa przez 1,5 roku zapuszczał włosy, które oddał na peruki dla chorych po chemioterapii.

Autor: Fot. archiwum prywatne

Włos z głowy nie spadnie, komu z pomocą spieszą strażacy ochotnicy. Jednemu z nich wszystkie włosy, zapuszczane przez półtora roku, drastycznie skrócono. To w szczytnym celu.       

"Zmieniamy schematy myślenia o chorobie nowotworowej. Działamy na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka". Oto zdanie witające internautów na stronie warszawskiej fundacji "Rak’n’Roll. Wygraj Życie!".

- Czynimy dobro. Zapuszczamy włosy i oddajemy je dla chorych na nowotwory - tak z kolei zachęca na swoim kanale na YouTube Łukasz Barucha, naczelnik OSP Bierawa.

Jak przyznaje pan Łukasz, do udziału w akcji zainspirowała go żona. Pani Sandra po ślubie skróciła włosy i oddała je na rzecz osób po chemioterapii.

- Mój siostrzeniec Leon ze Starej Kuźni, który ma 8 lat, też zapuszczał włosy, żeby pod koniec 2020 r. oddać je chorym - zdradza druh. Dodaje, że po wstawieniu filmiku na swoim kanale YouTube dużo osób zaczęło popierać tę akcję. Nawet fryzjerka pana Łukasza mówiła mu, że kilka osób również chciało ściąć i przekazać swoje włosy fundacji.

Ulga i poczucie dobrze wykonanego zadania? Owszem, jak podkreśla rozmówca: spełnienie się i uzyskanie pewności, że i bez nakładów finansowych można komuś pomóc. Nadto chyba wygodniej i lżej w krótkich włosach.

- Są w Polsce miliony ludzi. Gdyby każdy choć raz w życiu zdecydował się na oddanie włosów, byłoby prościej i łatwiej pozyskać peruki z prawdziwych włosów - zaznacza Łukasz Barucha.

***

Fundacja "Rak'n'Roll" powstała w październiku 2009 r. z inicjatywy Magdy Prokopowicz. Pani Magda po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji.

"Od samego początku naszym celem było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią.

Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej" - czytamy na stronie internetowej stołecznej fundacji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna