Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 17:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym skorupka za młodu…. czyli jak WOPR-owcy z Kędzierzyna-Koźla uczą dzieci bezpiecznego spędzania wakacji nad wodą

W Publicznym Przedszkolu nr 12 im. Krasnala Hałabały przy ul. Bolesława Chrobrego 28 w Kędzierzynie-Koźlu, gościli ratownicy WOPR, którzy przeprowadzili ciekawe zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z kąpielisk.
  • Źródło: PP nr 12, WOPR
Czym skorupka za młodu…. czyli jak WOPR-owcy z Kędzierzyna-Koźla uczą dzieci bezpiecznego spędzania wakacji nad wodą

Oczywiście największym zainteresowaniem maluchów cieszył się sprzęt służący do ratowania tonących osób. Ratownicy zaprezentowali m.in. koło ratunkowe, kapoki, bojkę ratowniczą, deskę ortopedyczną ze stabilizatorem głowy. Był też pokaz udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniu fantomu, czyli manekina do reanimacji. Ponadto furorę wśród przedszkolaków robił skuter wodny. Prezentacji dokonali ratownicy wodni OR WOPR z Kędzierzyna-Koźla Agata Singer oraz kierownik ośrodka szkoleniowego WOPR Dębowa Grzegorz Jarzębski.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że największą liczbę utonięć odnotowujemy właśnie podczas wakacji. Co roku w Polsce ginie w ten sposób kilkaset osób. Część z nich można by uratować, jeżeli plażowicze wiedzieliby, jak pomóc tonącemu.

Powinien to wiedzieć każdy z nas, ponieważ nie wszędzie plaże są strzeżone, a wypadki nad wodą, przede wszystkim utonięcia, ale też urazy kręgosłupa, zdarzają się regularnie. Woda bywa bardzo groźna, o czym szczególnie zapominają młodzi ludzie i osoby będące pod wpływem alkoholu.

Jeśli zobaczymy, że ktoś wypłynął za daleko i nie wraca, albo ma problemy z utrzymaniem się na powierzchni, machając przy tym rękoma i spieniając wodę, może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Zwracajmy też uwagę na osoby, wykonujące skoki do wody na główkę. Podczas lekkomyślnych skoków do wody bardzo często zdarzają się wypadki kończące się urazami kręgosłupa.

Dlatego znajomość zasad pierwszej pomocy w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku nad wodą, może niejednokrotnie uratować komuś życie.

Jak pomóc tonącemu?

  • Najpierw zadzwoń po pomoc lub poproś o to osoby, które znajdują się w pobliżu. Jeżeli to plaża strzeżona zawołaj ratownika.
  • Oceń sytuację i wybierz najodpowiedniejszą metodę wyciągnięcia tonącego. Jeżeli nie potrafisz pływać, a ofiara jest daleko od brzegu, musisz zdać się na pomoc innych.
  • Przy udzielaniu pomocy z brzegu najpierw podaj tyczkę, wiosło, gałęzie, część ubrania. Podawanie własnej dłoni nie jest zalecane. Tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi i niebezpieczeństwo znalezienia się w wodzie. Ewentualnie możesz wykorzystać łódkę albo inny sprzęt pływający.
  • Udzielanie pomocy bez użycia sprzętu stosujemy tylko w ostateczności. Po skoku do wody dopływamy do tonącego, którego przez cały czas obserwujemy. Zatrzymując się poza zasięgiem ramion tonącego staramy się nawiązać z nim kontakt. Najczęściej szok spowodowany tonięciem jest tak wielki, że jest to niemożliwe. W takim przypadku należy go obezwładnić i w dalszej kolejności doholować do brzegu

Kilka prostych zasadach dotyczących wypoczynku nad wodą:

  • Pamiętaj, że najwięcej wypadków zdarza się pod wpływem alkoholu.
  • Pilnuj swoich pociech, żeby nie wchodziły same do wody i jeżeli w pobliżu nie ma ratownika WOPR.
  • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Oceń swoje możliwości, zanim wejdziesz do wody.
  • Nie skacz do wody, jeżeli nie znasz dna, bądź obowiązuje znak zakazu. Rób to tylko w wyznaczonych miejscach i pod okien ratownika WOPR.
  • Nie wchodź do wody od razu po posiłku i po dłuższym czasie pobycie na słońcu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: qwert Byłeś u swego psychiatry ? To idź bo widać leki już nie działają więc bredzisz.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 00:09Źródło komentarza: Na kozielskiej starówce trwa remont ulicy Poniatowskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Może to głupota co zrobili ci mężczyźni ale nie ma za co chwalić policji... Jak widać tylko płotki nasi dzielni funkcjonariusze potrafią złowić. A grube ryby wciąż na wolności.... I jeszcze jedno interweniujący policjanci byli trzeźwi ?Data dodania komentarza: 20.04.2025, 00:07Źródło komentarza: Dwóch mężczyzn ukradło wielkanocne potrawy przygotowane przez mieszkańców dla księdzaAutor komentarza: ZenobiaTreść komentarza: To znaczy nie śpiewała tylko tańczyła ?Data dodania komentarza: 20.04.2025, 00:05Źródło komentarza: Julia Kusz przed występem w „The Voice Kids” straciła głos, ale na scenie dała z siebie wszystko!Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: każda kebabobnia to dom rozpusty bez kapusty.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Dlaczego nie skontrolowano wszystkich kebabowni w Kędzierzynie-Koźlu? WIJHARS wyjaśniaAutor komentarza: PlewaTreść komentarza: A o losie żurku zdecyduje komornik.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 21:32Źródło komentarza: Dwóch mężczyzn ukradło wielkanocne potrawy przygotowane przez mieszkańców dla księdzaAutor komentarza: bardedTreść komentarza: Synami panstwa Żydki byli Roman I Ferdi .. Pamiętam ich jak ,,brzdąców" .. W owym czasie pracował w Junaku pan Janusz .... O fryzurze Clinta Estwoda .. Nosił wąskie spodnie tzw. ,,piszczałki"... Bileterką była pani Oleksy i o ileee dobrze pamiętam pani Kunkiewicz...Te pan Janusz , w tamtym czasie wyjechał do Raciborza ....Wspominam bardzo dawne czasy ... Były to lata 50'..Data dodania komentarza: 19.04.2025, 21:19Źródło komentarza: Zapomniane kędzierzyńskie kino. Kto kojarzy „Junaka” i „Marzannę”?
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna