Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Woda z sieci do picia i mycia, nie do podlewania? To może być problem ogólnopolski

Kurczą się zasoby wody pitnej. Coraz częściej słyszymy o konieczności efektywnego wykorzystywania wody nie tylko przez przemysł, ale i jednostki. Korzystanie z głową z wody pitnej możemy zacząć od siebie - choćby ograniczając jej wykorzystywanie tam, gdzie to możliwe.
W przypadku ogrodów i gospodarstw dobrą alternatywą dla wody z sieci jest studnia bądź gromadzona w zbiornikach deszczówka

Autor: W

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Baborowie, zaopatrujący w wodę pitną dwie gminy wiejskie naszego powiatu - Pawłowiczki i Reńską Wieś, wystosował komunikat, w którym "zwraca się z prośbą do mieszkańców o przeznaczenie wody z sieci wyłącznie do celów bytowych i powstrzymywanie się od podlewania trawników, sadów, ogrodów, podlewania upraw rolnych, sadowniczych i działkowych, napełniania przydomowych basenów, oczek wodnych i mycia samochodów".

Intensyfikują działania

Prośbę swoją ZUK w Baborowie motywuje tym, że "wykorzystywanie wody do tych celów powoduje przerwy w dostawie wody oraz zmniejszenie ciśnienia wody w sieci, a co najważniejsze również w hydrantach, co w przypadku pożaru może mieć długotrwałe konsekwencje".

Nie ma przesady w przekazie baborowskiego zakładu, jeśli prześledzi się opublikowany 17 czerwca br. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie artykuł pt. "Od suszy 50-lecia do wzrostu retencji. RAPORT STOP SUSZY. Wody Polskie". Dowiadujemy się z niego, że brak inwestycji w retencję poskutkuje "uciekaniem" wody rzekami do Bałtyku. Jak czytamy w opracowaniu Wód Polskich, poziom retencji, jaki mamy dziś w Polsce, pozwala na zgromadzenie nieco ponad 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Stąd intensyfikacja działań Wód Polskich w celu zwiększenia możliwość zatrzymania i gromadzenia wody w naszym kraju.

"Jednym ze skutecznych sposobów, który przy stosunkowo niskich kosztach i w szybkim czasie zwiększa retencję w dolinach rzecznych, jest program Kształtowania Zasobów Wodnych na Terenach Rolniczych, który Wody Polskie rozpoczęły wiosną 2020 i realizują także w tym roku. Dzięki 200 inwestycjom w jego ramach już udało się zgromadzić dodatkowo 57 mln m3 wody!" - czytamy w artykule.

Zacznijmy od siebie

Problem dostrzega wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon. Podkreśla, że walkę z kurczącymi się zasobami wody pitnej każdy powinien rozpocząć od własnego przysłowiowego podwórka.

W typowo rolniczej gminie, jaką są Pawłowiczki, szczególnie w okresie wzmożonych oprysków upraw rolnych występują kłopoty ze spadkiem ciśnienia w instalacji wodnej czy zmianą jakość wody. 

- Największy problem jest obecnie w części gminy zaopatrywanej w wodę z Gościęcina. W przyszłym roku chcemy wywiercić tam nową studnię, gdyż wydajność obecnej - mimo że mieszkańców ubywa - przy rosnących poborach jest już niewystarczająca - wyjaśnia wójt Treffon. Dodaje, że agrokultura zmieniła się w taki sposób, iż nawet większość nawozów, które kiedyś występowały w formie stałej, dziś jest rozpylana.

(...)

Cały artykuł w 21. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 22 czerwca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

? 19.06.2021 20:28
To wszystko już jest chore.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna