Projekt finansowany z funduszy gminy Kędzierzyn-Koźle realizowany jest przez Ośrodek Promocji Edukacji i Terapii Rodzin. Oferuje on pomoc na wielu płaszczyznach: od wstępnej diagnostyki, po terapię i grupy wsparcia. Wszystko co trzeba zrobić, aby skorzystać z bezpłatnego programu to zarejestrować się pod nr tel. 600 526 812.
Według statystyk FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) dotyka każdego roku nawet 900 dzieci w Polsce. Osoby cierpiące na tę przypadłość borykają się z wieloma problemami: zdrowotnymi, edukacyjnymi, behawioralnymi i społecznymi.
Z wielu badań naukowych, jak i praktyk klinicznych wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach – negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.
Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską waga urodzeniową dziecka, uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).
Alkohol łatwo przenika przez łożysko, organ, który odżywia dziecko w czasie ciąży. Ciało rozwijającego się płodu nie przetwarza alkoholu w taki sam sposób, jak robi to dorosły. Alkohol jest bardziej skoncentrowany w płodzie i może uniemożliwić dostanie się wystarczającej ilości pożywienia i tlenu do jego ważnych narządów.
Problemom tym można zapobiec, nie pijąc alkoholu w czasie ciąży. Nie pij, jeśli próbujesz zajść w ciążę lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży.
FAS jest najbardziej widocznym i najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem z grupy FASD.
Narażenie na alkohol w pierwszym trymestrze ciąży - być może zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży - może spowodować poważne wady wrodzone. W późniejszym okresie ciąży picie alkoholu może powodować słaby wzrost i uszkodzenie mózgu, co może prowadzić do problemów z nauką i zachowaniem.
Zakres i nasilenie powiązanych nieprawidłowości może się znacznie różnić w zależności od przypadku. Jednak charakterystyczne cechy mogą obejmować opóźnienia wzrostu przed i po urodzeniu (opóźnienie wzrostu w okresie prenatalnym i pourodzeniowym), wady rozwojowe czaszki i okolicy twarzy (twarzoczaszki), nieprawidłowości w mózgu i/lub dodatkowe zaburzenia fizyczne. FAS może być również związany z różnym stopniem upośledzenia umysłowego, zaburzeniami uczenia się i/lub problemami behawioralnymi, które w niektórych przypadkach mogą wystąpić przy braku oczywistych zaburzeń fizycznych.
Napisz komentarz
Komentarze