Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Policja ostrzega przed zakupami i sprzedażą w sieci. Można dużo stracić

Pandemia spowodowała, że częściej niż zwykle korzystamy z internetu. Kupując towary, czy też sprzedając różne rzeczy możemy natrafić w sieci na oszustów, którzy naszym kosztem będą chcieli się wzbogacić. Dlatego korzystając z internetu zachowujmy ostrożność. Aby nasze środki były bezpieczne nie wchodźmy na przesłane nam linki oraz nie udostępniajmy innym swoich danych osobowych, danych do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych.
  • Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

Zachowajmy czujność podczas internetowych zakupów

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że w wirtualnym świecie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców.

Przekonał się o tym mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna na jednym z portali ogłoszeniowych zakupił konsolę do gry. Za zakupiony towar zapłacił sprzedającemu blisko 1000 zł. Gdy odebrał paczkę okazało się, że w środku zamiast zamówionego towaru był stary bezwartościowy toster.

Nie tylko kupując, ale również sprzedając w Internecie musimy zachować czujność

Policjanci z  Kędzierzyna-Koźla coraz częściej są powiadamiani o wyłudzeniach pieniędzy także  od osób wystawiających rzeczy do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych.

W ten sposób została oszukana mieszkanka Kędzierzyna-Koźla.  Gdy kobieta na jednym z portali wystawiła do sprzedaży zabawki poprzez komunikator skontaktowała się z nią osoba zainteresowana ich kupnem. Podczas konwersacji doszło do finalizacji transakcji. Rzekomy kupujący poinformował zgłaszającą, że zapłaci za zabawki przez serwis ogłoszeniowy portalu. W tym celu wysłał link, który miał umożliwić wpłatę pieniędzy na konto sprzedającej. Niczego nie podejrzewająca 37-latka weszła w przesłany link. Przekonana, że jest na stronie portalu, po kolei wykonywała wszystkie wyświetlane polecenia. Aby otrzymać pieniądze pokrzywdzona miała podać m.in. nr kart płatniczej i kod CVV oraz swoje dane osobowe. Gdy w pewnym momencie otrzymała sms-a z informacją, że zmieniono limit na jej karcie bankomatowej zorientowała się ktoś wszedł na jej konto bankowe. Jak się potem okazało z konta kobiety zniknęło blisko 1600 złotych.

Pamiętajmy, że oszustwa internetowe bardzo szybko się rozwijają i przybierają nowe formy.

Kupując w sieci nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy płatności umożliwia sprzedawca. Jeśli to możliwe, płaćmy  przy odbiorze. Warto korzystać z portali aukcyjnych dających gwarancję bezpiecznych zakupów.  Przed dokonaniem transakcji zawsze sprawdzajmy  w internecie opinie na temat sprzedającego. Nie korzystajmy z przesłanych nam linków.

Sprzedając w sieci możemy natrafić na oszusta, który udając zainteresowanie kupnem będzie chciał wyłudzić pieniądze. Wprowadzając  nas w błąd może próbować pozyskać nasze dane finansowe  tj. login, hasło, numer karty kredytowej, kody autoryzacyjne. Przestępcy często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności. Sprzedając towar zamiast zarobić, możemy stracić.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej

Loguj się na konto ze strony głównej banku.  Przed logowaniem sprawdź, czy adres strony zaczyna się od https i czy jest przy nim symbol kłódki.
Nie udostępniaj nikomu swoich danych do serwisu bankowego oraz narzędzi autoryzacyjnych (karty kodów, jednorazowych kodów wyświetlanych przez aplikację mobilną banku, jak również telefonu, na który przychodzą kody SMS)
Gdy stracisz dostęp do telefonu komórkowego, na który dostajesz kody SMS, skontaktuj się z bankiem i zmień narzędzie autoryzacyjne.
Nie wchodź na stronę konta za pośrednictwem jakichkolwiek linków, które dostajemy w e-mailach lub smsach.
Kiedy dokonujesz jednorazowego przelewu, to staraj się wpisywać numer konta docelowego z klawiatury, zamiast go kopiować. Jeśli już musisz tak zrobić, to dokładnie sprawdźmy go po skopiowaniu.
Jeśli jakieś zdarzenie w serwisie bankowości elektronicznej Cię zaniepokoi, natychmiast powiadom o tym bank.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna