W związku z pandemią COVID-19 policjanci z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przeprowadzili 159 310 kontroli osób objętych izolacją domową i kwarantanną. W akcji pomagali im m.in. żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej. W czasie pierwszej fali koronawirusa obejmowali także stałym nadzorem teren kozielskiego szpitala.
Policjanci doprowadzili do pomieszczeń dla osób zatrzymanych 335 osób, z czego 151 było podejrzanych o popełnienie przestępstwa, 123 osoby były skazane lub tymczasowo aresztowane, 51 osób zatrzymano na polecenie sądu lub prokuratora, 7 osób zatrzymano prewencyjnie, a 3 osoby w związku z popełnieniem wykroczeń. Ponadto do wytrzeźwienia zatrzymano 459 osób - 412 mężczyzn i 47 kobiet.
Odnotowano 1901 interwencji domowych, w tym 168 dotyczyło przemocy w rodzinie. Rozpoczęto 145 procedur "Niebieskich Kart". Zatrzymano, w związku z przemocą 74 osoby. Oraz wszczęto 35 postępowań przygotowawczych z art. 207 par.1 kk, a także 43 postępowania sprawdzające.
Przez cały rok prowadzone były programy profilaktyczne, takie jak: "Wojewódzki program poprawy bezpieczeństwa rowerzystów na rok 2020", "Wojewódzki program poprawy bezpieczeństwa pieszych na rok 2020", "Świadomy i Bezpieczny Senior", "Dzielnicowy bliżej nas", "Bezdomny" - pomoc osobom bezdomnym, "Działania edukacyjne COVID 19" - były to działania skierowane do mieszkańców całego powiatu.
Prowadzone były także akcje typu: "Stop Nałogom" - turnieje sportowe w gminie Pawłowiczki, "Bezpieczne Ferie", "Świeć przykładem - Bądź widoczny" - akcja mająca na celu uświadomienie pieszym potrzeby korzystania z elementów odblaskowych, "Narkotyki i Dopalacze zabijają - szkoda Ciebie na takie patoklimaty", "Bezpieczne Wakacje", "Bezpieczna Woda", "Bezpieczna droga do szkoły", "Nie daj się sprzedać" - akcja w ramach działań dotyczących handlu ludźmi, "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" - akcja skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz "Fotelik" - o tym, jak prawidłowo przewozić dzieci w pojeździe.
W 2020 roku na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego odnotowano 24 wypadki, podczas których zginęło 5 osób, a 21 zostało rannych. Doszło także do 755 kolizji. Dla porównania w roku 2019 było 30 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 30 zostało rannych. Doszło wówczas do 919 kolizji. Najczęstszą przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz wymuszenie pierwszeństwa na pieszych. W 18 przypadkach sprawcami byli kierowcy samochodów osobowych, w 4 samochodów ciężarowych, w jednym przypadku był to rowerzysta i w jednym kierowca ciągnika rolniczego. W roku poprzednim winni byli także motocykliści oraz zwierzyna leśna.
Policjanci zatrzymali w minionym roku 330 nietrzeźwych kierujących. To tylko o 9 mniej, niż w roku 2019.
Napisz komentarz
Komentarze