Reklama
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 17:34
Reklama Advertisement
Reklama
Reklama
Reklama

Nadchodzi odwilż, wzrosną stany wód w śląskich i opolskich rzekach. Wody Polskie w Gliwicach w pełnej gotowości

Czterystu pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zmobilizował w czasie zimowej odprawy powodziowej dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - Mirosław Kurz. Pracownicy pozostają w gotowości do podjęcia działań i interwencji na rzekach.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach
Nadchodzi odwilż, wzrosną stany wód w śląskich i opolskich rzekach. Wody Polskie w Gliwicach w pełnej gotowości

Autor: Fot. Wody Polskie

W spotkaniu z 18 lutego uczestniczyli zastępcy dyrektora RZGW, dyrektorzy zarządów zlewni z Katowic, Gliwic i Opola oraz specjaliści z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW. Wszystko za sprawą prognozowanego wzrostu temperatur i nadchodzącej odwilży oraz opadów, które będą występować lokalnie zarówno w miejscowościach nad Odrą, jak i Wisłą.

Reklama dotacje unijne dla firm

Służby terenowe i specjaliści Wód Polskich będą pełnić dyżury, monitorując sytuację meteorologiczną i hydrologiczną.

- W tej chwili sytuacja nie jest niepokojąca. Zapowiadane ocieplenie nie przynosi raptownych roztopów, nie mamy też zagrożenia wezbrania zatorowego. Niemniej jesteśmy przygotowani nawet na najgorszy scenariusz, który hipotetycznie założyliśmy i zwariantowaliśmy, zwłaszcza dla rzeki Odry. Założenie operacyjne, które przyjęliśmy mówi o nagłym wzroście temperatury u naszych południowych sąsiadów i intensywnym topnieniu lodu na Odrze po czeskiej stronie, połączonym z nawalnym opadem deszczu. Ale nawet na taką, bardzo mało prawdopodobną w tej chwili sytuację jesteśmy przygotowani. Zbiorniki w administracji RZGW w Gliwicach, w tym Buków i Racibórz są gotowe do piętrzenia – zapewnił dyrektor RZGW w Gliwicach.

Stany wód w zlewni rzek Wisły i Odry kształtują się w strefach niskich przez średnie po lokalnie wysokie. Nic jednak nie wskazuje na ryzyko wezbrania, podtopień czy tym bardziej powodzi w najbliższym czasie.

Szybki nurt rzek o charakterze górskim uniemożliwia zamarzanie wody na dużych odcinkach rzek, zwłaszcza Podbeskidzia. Oznacza to, że na obszarze administracji RZGW w Gliwicach nie występuje tak duże ryzyko powodzi zatorowych, jak w innych regionach kraju. Jeśli miałoby się pojawić byłoby charakterystyczne dla nizinnych rzek Opolszczyzny. I choć w czasie silnych mrozów zaobserwowano zjawiska lodowe w niektórych newralgicznych lokalizacjach, obecnie systematycznie one ustępują.

Raptowny i duży wzrost temperatury powodujący topnienie dużych ilości śniegu przy jednoczesnym braku absorpcji do gruntu, który pozostaje zamarznięty może przyczynić się lokalnie do wystąpienia stanów ostrzegawczych na rzekach w zlewni Wisły i Odry, zwłaszcza na rzekach nizinnych, takich jak Stobrawa, Budkowiczanka czy Bogacica. Sytuacja pozostaje jednak pod kontrolą i nie powoduje ryzyka wezbrania. Jest następstwem naturalnego stanu rzeczy – topnienia pokrywy śnieżnej po obfitej w opady ziemie, jakiej nie notowano od kilku lat. 

Wody Polskie w Gliwicach w ramach ochrony przeciwpowodziowej zachowują rezerwę powodziową na wszystkich zbiornikach w swojej administracji. W gotowości do użycia pozostaje również ciężki sprzęt w dyspozycji Wód Polskich. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pełnią stały dyżur i pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego zarówno w gminach, powiatach i urzędach wojewódzkich.

Dyrektor PGW Wody Polskie w Gliwicach uczestniczył również w sztabie kryzysowym z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztofa Wosia, a także przedstawicieli służb, który zwołano 16 lutego br. w godzinach popołudniowych w związku z prognozowanym przez IMGW ociepleniem (odwilż). Narada poświęcona była sytuacji powodziowej w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HynekTreść komentarza: Pozamykać to. I otworzyć bigosownie ze 100% kiełbasami śląskimi.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 15:33Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: abcTreść komentarza: Gdzie to? Fajna miejscówka.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:40Źródło komentarza: Strażacy z Kędzierzyna-Koźla ćwiczyli jazdę samochodami pożarniczymi w trudnym terenie. ZDJĘCIAAutor komentarza: YemuiTreść komentarza: Królowa i te jej kłamstwa w kierunku rodziców 🤣🤣🤣🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Spektakularny sukces par tanecznych z Kędzierzyna-Koźla podczas Mistrzostw Klas CBA. ZDJĘCIAAutor komentarza: ZuluguluTreść komentarza: Katarzyna Król i wszystko jasne...... Jak dobrze , że szkoła PSP 1 już jej nie xotyczyData dodania komentarza: 14.04.2025, 14:04Źródło komentarza: Spektakularny sukces par tanecznych z Kędzierzyna-Koźla podczas Mistrzostw Klas CBA. ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Myślę oraz żywię gorącą nadzieję że główna fala miłości do tego syfu już Polakom przechodzi. W kababach jedzą już tylko wyborcy Konfederacji po wiecach Mentzena nawołującego do wygonienia imigrantów. Polacy nie powinni jeść takich obcych dań. Należy szanować polską kuchnię i jej tradycję. Należy świętować wspólnie posiłki rodzinne, a nie wpychać ścinki w placku. Bigos, pierogi, schabowy, kapusta zasmażana albo z grzybami, rolada, kluski, rosół, barszcz, żurek, pieczona kiełbaska, placki ziemniaczane, bogracz, gulasz, jajko sadzone, klopsy, gołąbki, goloneczka, zimne nóżki, wątróbka z cebulką, ziemniaczki ze skwarkami i kwaśnym mlekiem, pieczone żeberka. Mamy tyle skarbów kulinarnych, a Wy Polacy wolicie odpady zawinięte w sreberko, macie zero szacunku dla siebie....Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:00Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: retTreść komentarza: Po lewej stronie jest budynek, gdzie pobierano myto za przejazd mostemData dodania komentarza: 14.04.2025, 09:01Źródło komentarza: Ta widokówka ma już ponad 120 lat. Kto na pierwszy rzut oka rozpoznaje to miejsce?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama