Fundacja WOŚP założona została w 1993 i od tego czasu co roku w styczniu organizuje zbiórkę pieniędzy, za które kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny i przekazuje go, w darze, szpitalom w Polsce. Jak dotąd fundacja zebrała ponad 1 313 000 000 zł i kupiła ponad 65 200 urządzeń medycznych.
Z powodu pandemii 29. finał, przesunięty z 10 na 31 stycznia, będzie inny niż zwykle – większość akcji odbywa się lub odbędzie w internecie. W tym roku orkiestra pod batutą Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na wsparcie oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
W zbiórkę włączy się 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana będzie również z wykorzystaniem kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez lokalne sztaby, a także 5. bieg „Policz się z cukrzycą”, realizowany w formie wirtualnej.
Wszystkie osoby, które będą robić zakupy 31 stycznia mają możliwość dorzucić się do zbiórki w niemal 10000 puszkach stacjonarnych, umieszczonych w firmach i sklepach w Polsce i na świecie. Poza tym handlowa niedziela to dobra wiadomość dla wolontariuszy. Wiele miejsc pokazuje swoje wsparcie w 29. finał poprzez oferty darmowych posiłków czy gorącej herbaty właśnie dla wolontariuszy.
W Kędzierzynie-Koźlu sztab akcji tradycyjnie mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury. Trwają aukcje internetowe, na których do wylicytowania są gadżety WOŚP, m.in.: koszulki, kalendarze, magnesy i breloki. Największym powodzeniem cieszy się koszulka Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z autografami siatkarzy, którą przekazała na licytację prezydent miasta Sabina Nowosielska. Licytować można do 31 stycznia: TUTAJ.
Licytację organizuje też starostwo powiatowe. Pisaliśmy o tym: TUTAJ.
MOK zorganizuje też koncert, który będzie można oglądać on-line na Facebook 31 stycznia od godz. 17. Wystąpią m.in.: Stream, Czerwone i Czarne, Szepty i Projekt X. Będzie również możliwość dorzucenia się do e-skarbonki.
Do akcji włączyła się też Stadnina Koni na Wyspie, gdzie w niedzielę w godz. 11-15 wszystkie miejscowe atrakcje dostępne będą za datek do puszki WOŚP. Więcej o tej akcji pisaliśmy: TUTAJ.
Jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania płatności elektronicznej, może wrzucić datek do stacjonarnych puszek, które znajdują się w: biurowcu Petrochemii Blachownia przy ul. Szkolnej 15, centrum finansowo-ubezpieczeniowym „Omega” przy ul. Grunwaldzkiej 6, pasmanterii „W starych nutach babuni” przy ul. Kozielskiej 71 oraz gabinecie „Ola-dent” przy ul. Raciborskiej 53 w Kobylicach.
W 2021 roku Fundacja WOŚP zamierza zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów, jak m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne czy polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.
"Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia obecnie są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji małych pacjentów" - cytuje Tomasza Grochowskiego z Centrum Zdrowia Dziecka oficjalna strona WOŚP.
Napisz komentarz
Komentarze