Nasze miasto kolejny rok z rzędu umożliwia przeprowadzenie bezpłatnej kontroli stanu zdrowia. Mieszkańcy całkowicie za darmo mogą skorzystać aż z kilkunastu programów profilaktycznych finansowanych przez gminę. Warunkiem jest posiadanie zameldowania na pobyt stały lub czasowy powyżej 12 miesięcy przed wykonaniem badania. Co ważne, badania laboratoryjne, pobranie wymazu, USG czy RTG są zwykle bezbolesne i nie zajmują wiele czasu. Część badań nie wymaga nawet rejestracji. W ten sposób można dokonać dokładnego przeglądu swojego ciała pod kątem wielu chorób, m.in.: cukrzycy, różnego rodzaju nowotworów (raka piersi, raka prostaty, raka jelita grubego, raka płuc), chorób naczyniowych, a nawet gruźlicy. W programie znajdują się także szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Prowadzone są również zabiegi rehabilitacyjne, w tym masaże.
Kędzierzyn-Koźle jest liderem w województwie opolskim pod względem oferty bezpłatnych badań skierowanych do mieszkańców. Jak wynika ze sprawozdań przygotowanych przez Opolski Urząd Wojewódzki, żadna inna gmina w regionie, nie może pochwalić się tak dużym programem prozdrowotnym. Nasz samorząd przewyższa pod tym względem nawet Opole. Tylko w 2018 roku miasto na ten cel wydało ponad 760 tysięcy złotych. Podobna kwota została przewidziana także w tym. Gmina jest również pionierem we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jako jeden z pierwszych samorządów uzyskała refundację na niektóre badania. To oznacza, że część kosztów pokrywa NFZ. Realizowany przez urząd program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku większość z zaplanowanych badań jest wykonywana w całości. Podobnie jak w latach ubiegłych mieszkańcy będą mogli skontrolować swój stan zdrowia do końca listopada.
Decydując się na badania profilaktyczne warto także całościowo pomyśleć o swoim zdrowiu, zmienić niektóre nawyki i pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu poprawi się nasze ogólne samopoczucie, ale także unikniemy wielu groźnych chorób. Wystarczy zaplanować odpowiednią dietę, zadbać o aktywność fizyczną, odstawić używki, znaleźć czas na sen i odpoczynek. Codziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych: białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i soli mineralnych. Warto także przygotowywać mniejsze porcje posiłków, ale spożywać je częściej, tak aby organizm nie był skłonny do magazynowania kalorii. Do tego wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, by znacząco poprawić stan zdrowia. Jazda na rowerze, poranny jogging oraz codzienne ćwiczenia to skuteczny sposób na długowieczność. Unikajmy papierosów, alkoholu, i narkotyków. Nałogi prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Powodują stopniowe jego wykańczanie, a nawet śmierć. Negatywny wpływ na nasz organizm ma również stres. W jego zwalczaniu pomogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, a nawet pozytywne myślenie.
Napisz komentarz
Komentarze