Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto czekało na tę inwestycję. Rozmowa z posłanką Violettą Porowską

Kluczowe inwestycje drogowe w Kędzierzynie-Koźlu, pandemia koronawirusa i sytuacja w lokalnych strukturach partyjnych to tematy, które poruszamy w rozmowie z Violettą Porowską, posłanką i szefową Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim.
Miasto czekało na tę inwestycję. Rozmowa z posłanką Violettą Porowską
Violetta Porowska: - Nasza struktura w powiecie jest dynamiczna, ma pomysły, działa na rzecz mieszkańców. To dla nich tu jesteśmy.

- W lipcu ruszyła budowa długo wyczekiwanej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla, a kilka dni temu informowaliśmy o decyzji rządu, który z programu „Mosty dla regionów” dofinansuje budowę przeprawy przez Kłodnicę i Kanał Gliwicki na mającym powstać łączniku drogowym Blachowni z obwodnicą. To bardzo dobre informacje dla naszego miasta. Pani lobbowała za tą inwestycją.

- Kiedy dwa lata temu premier ogłosił program „Mosty dla regionów”, dla mnie jako ówczesnej wicewojewody oraz dla wojewody Adriana Czubaka stało się jasne, że na terenie Opolszczyzny jest kilka punktów, o które trzeba walczyć i pozyskać środki. Wiadomo, że nie da się zrealizować wszystkich planów, bo program ma ograniczoną pulę, a chętnych w całym kraju jest wielu. Jednak udało się nam i pierwszy był most w Krapkowicach. Potem uznaliśmy, że czas na Kędzierzyn-Koźle, który czekał kilka dekad na obwodnicę, no i łącznik, który wyprowadzi ruch z przemysłowej części miasta. Zdawaliśmy sobie sprawę, że budowa nowego mostu będzie poza zasięgiem samorządu, dlatego zarówno ja, jak i pan wojewoda zabiegaliśmy bardzo mocno o dofinansowanie tej inwestycji, która jest niezwykle istotna dla miasta i jego mieszkańców. Dlatego moja radość z tego, że udało się to skutecznie wykonać, jest bardzo duża.

- Pani przed laty pracowała i mieszkała w Kędzierzynie-Koźlu, więc doskonale zdaje sobie sprawę, jak wygląda to od środka. Że ten ruch samochodów ciężarowych, często z niebezpiecznymi ładunkami, przez centrum, to duży problem.

- Jako była mieszkanka, ale też osoba cały czas mocno związana z miastem, wiem, że to konieczna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo, usprawni komunikację i wpłynie na rozwój gospodarczy miasta. Nie zapominajmy, że te pieniądze, te budowle to absolutny impuls do kolejnego rozwoju. Ludzie na to zwracają uwagę. Potwierdzeniem tego, że mieszkańcy długo wyczekiwali tych inwestycji i cieszą się, że wkrótce zostaną zrealizowane, jest spora liczba podziękowań, które do mnie trafiły po tym, jak decyzję ogłoszono podczas ubiegłotygodniowej konferencji. To bardzo miłe.

- Mieszkańców miasta i powiatu bardzo interesuje temat kozielskiego szpitala, przekształconego w covidowy. Wszyscy zadają sobie pytanie, kiedy lecznica znów będzie przyjmowała innych pacjentów. Czy uruchomienie szpitala tymczasowego w Opolu odciąży naszą placówkę?

- Idea jest taka, żeby szpital tymczasowy w Opolu pomagał i odciążał pozostałe placówki walczące z COVID-19 w naszym województwie. Kiedy nastąpi otwarcie szpitala w Koźlu i dopuszczenie do innych procesów leczniczych, trudno dziś na to odpowiedzieć. Jeśli mamy być gotowi na ewentualną trzecią falę pandemii, która ma być jeszcze groźniejsza, to nikt sobie nie pozwoli na to, aby szpital, który tak bardzo się sprofilował, jest tak profesjonalny, mocno doposażony i ma oddaną i tak bardzo doświadczoną w walce z koronawirusem kadrę, gdzie leczone są najtrudniejsze przypadki, teraz miał zostać otwarty dla innych pacjentów. Jest za wcześnie, by podejmować takie decyzje. Przede wszystkim musimy być gotowi na kolejną falę zakażeń. Na terenie naszego województwa mamy dobrze zorganizowaną służbę zdrowia i w obecnej sytuacji nikt nie zdecyduje się, by to zmieniać.

- Pandemia nie dotyka tylko służby zdrowia. Wszystkim mocno daje się we znaki, szczególnie dużej grupie przedsiębiorców. Pani podróżuje po regionie, rozmawia z ludźmi. Jak oceniłaby pani sytuację na Opolszczyźnie? Jaka jest kondycja biznesu? Czy wsparcie rządowe jest wystarczające i dobrze wykorzystywane?

- Tarcza antykryzysowa dla wielu firm jest koniecznością i spełnia swoje zadanie. Nawet dziś podczas dyżuru w Kędzierzynie-Koźlu rozmawiałam z jednym z lokalnych przedsiębiorców, który przyznał, że bez tego wsparcia absolutnie nie poradziłby sobie na rynku. To, że tarcza jest potrzebna i pomaga, to oczywiste. Pamiętajmy, że taka sytuacja trwa od wiosny i te kilka miesięcy dla życia firmy to długi okres. Niepokojące są informacje o możliwej trzeciej fali pandemii i jej ewentualnych skutkach. Dlatego pomoc państwa jest bardzo potrzebna i przygotowywane są kolejne warianty tarczy dla branż, które do tej pory tym wsparciem nie były objęte. Zapewne to nie jest rekompensata równa obrotom, jakie firmy miały do tej pory, ale jest to pomoc w postaci możliwości przetrwania, przeczekania tych najtrudniejszych chwil. Z drugiej strony są przypadki firm, które w dobie koronawirusa się rozwijają, gdyż ich produkty czy usługi są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jednak wszyscy wiemy, że pandemia zadała gospodarce duży cios. Jako przedstawicielka władzy uchwałodawczej cieszę się, że my, jako państwo polskie, możemy naszym przedsiębiorcom pomóc. W wielu krajach na świecie, i to bogatszych od nas, poziom wsparcia jest o wiele niższy.

- W trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej zapowiadała pani, że chciałaby jako szefowa PiS w województwie, aby w ciągu kilku lat liczba członków partii się podwoiła. To chyba udało się szybciej.

- Tak, jestem usatysfakcjonowana, tym bardziej że ten mijający rok nie był łatwym okresem i mogło się to mocno odbić na życiu naszej partii. Ostatnio przygotowywaliśmy się do kongresu wyborczego PiS, który z powodów zagrożenia epidemicznego został przesunięty na inny termin, i dokonaliśmy inwentaryzacji naszych struktur w regionie. Z danych tych wynika, że na Opolszczyźnie mamy 1387 członków, więc w ciągu roku ich liczba się podwoiła.

- A jak sytuacja wygląda w naszym powiecie? Jak ocenia pani pracę tutejszych struktur?

- Jeśli chodzi o sam powiat kędzierzyńsko-kozielski, to też jestem bardzo zadowolona, bo mamy tu około stu członków, którzy regularnie opłacają składki członkowskie. Pomimo pandemii do naszego biura w Kędzierzynie przychodzi wielu mieszkańców ze swoimi sprawami. Wiedzą, że tutaj mogą znaleźć pomoc, i wiedzą, że jesteśmy skuteczni w rozwiązywaniu problemów. Myślę, że gdyby nie sytuacja z koronawirusem, tych okazji do spotkań i rozmów z mieszkańcami byłoby jeszcze więcej, ale z oczywistych względów nie da się organizować liczniejszych zebrań. Mimo to nasza struktura w powiecie jest dynamiczna, ma pomysły, działa na rzecz mieszkańców. To dla nich tu jesteśmy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama