– Modernizacja linii z Opola do Kędzierzyna-Koźla zapewni oczekiwany standard podróży na odcinku linii kolejowej łączącej Polskę od wschodu do zachodu, ale także ważnej dla Europy. Zapewnimy dobre podróże w regionie i między regionami. Nowy standard trasy oznacza również sprawniejsze przewozy towarowe. Konsekwentnie budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną kolej w Polsce – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Inwestycja realizowana jest na dwóch odcinkach: Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice oraz Opole Groszowice – Opole Zachodnie. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku od przebudowy jednego z dwóch torów na 15-kilometrowym odcinku: Raszowa – Zdzieszowice – Gogolin.
Zakres prac obejmował wzmocnienie podtorza oraz wymianę rozjazdów, dzięki czemu pociągi jadące na tym odcinku będą mogły poruszać się szybciej – nawet do
Przy realizacji robót dotychczas wykorzystano m.in. 30 tys. ton tłucznia i ułożono 24 tys. podkładów kolejowych, a prace były prowadzone przy użyciu nowoczesnych maszyn kolejowych takich jak: kombajn do potokowej wymiany nawierzchni wraz z zestawem specjalistycznych wagonów oraz najnowocześniejsza w Polsce wysokowydajna torowa oczyszczarka tłucznia.
W tym roku planowa jest przebudowa kolejnych
Szybciej i bezpieczniej
Zakres całego projektu obejmuje modernizację 44 km linii kolejowej oraz sieci trakcyjnej i peronów. Odnowienie 27 przejazdów kolejowo-drogowych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Część z nich zostanie wyposażonych w monitoring. Rozjazdy wyposażone będą w system elektronicznego ogrzewania rozjazdów (EOR), który pozwoli na płynny przejazd pociągów w czasie mrozów czy obfitych opadów śniegu. Inwestycja obejmie także odnowienie 66 obiektów inżynieryjnych w tym remont 8 mostów i 4 wiaduktów.
Dzięki realizacji projektu wzrośnie komfort podróży. Czas przejazdu najszybszych pociągów na odcinku między Kędzierzynem Koźlem a Opolem skróci się o ok. 20 minut. Pociągi pasażerskie na tej trasie pojadą z prędkością do
Dzięki inwestycji podróże koleją staną się wygodniejsze. Perony z antypoślizgową powierzchnią będą wyposażone w pochylnie oraz windy. Dodatkowo zostaną one wyposażone w linie prowadzące, ułatwiające bezpieczne poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Także z myślą o nich pojawią się napisy w języku Braille’a na poręczach.
W Gogolinie powstanie nowe przejście podziemne pod torami, natomiast przejścia
w Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach przejdą kompleksową przebudowę. Stacje Opole Groszowice oraz Opole Grotowice zyskają nowe kładki dla pieszych.
Całkowita wartość projektu wynosi 628,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne ok. 311 mln zł. Całość prac zakończy się w 2023 r. Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Zachodnie” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.
Napisz komentarz
Komentarze